Akademia Fonograficzna, skupiająca artystów, krytyków, wydawców, producentów – co rok poszerzająca się o laureatów, ogłosiła nominowanych w 26 kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej.
Po sześć nominacji zdobyli Rubens oraz Dawid Podsiadło. Rubens został wyróżniony za debiutancki album o przewrotnym tytule „Piosenki, których nikt nie chciał”. Dwanaście autorskich, intymnych utworów, które Rubens napisał, skomponował, wyprodukował i nagrał do nich partie instrumentalne zostało wytypowanych do nagrody Fryderyk w tak prestiżowych kategoriach jak: Album Roku Indie Pop, Fonograficzny Debiut Roku, Utwór Roku za piosenkę „Wszystko OK?”, a sam artysta otrzymał nominację jako Artysta Roku, Producent Roku i Autor Roku..
Dawid Podsiadło za krążek Lata Dwudzieste otrzymał nominację w kategorii Album Roku Pop, a pochodząca z niego piosenka Mori będzie ubiegać się o miano Utworu Roku. W kategorii Najlepsze Nagranie Koncertowe nominowany został album Leśna Muzyka, a artysta ma także szansę na nagrodę jako Kompozytor Roku (wraz z Jakubem Galińskim), Autor Roku i Artysta Roku.
Pięć nominacji otrzymali sanah oraz Mrozu. Artystka będzie się ubiegać o nagrodę w kategorii Album Roku Piosenka Poetycka i Literacka z płytą sanah śpiewa Poezyje oraz Album Roku Pop z albumem Uczta, a także jako Autorka Roku, Kompozytorka Roku i Artystka Roku. Mrozu będzie walczył o statuetkę w kategorii Autor Roku, Producent Roku, Artysta Roku. Jego piosenka Za daleko wykonywana wspólnie z Vito Bambino typowana jest jako Utwór Roku, a krążek Złote bloki walczyć będzie o Fryderyka w kategorii Album Roku Pop.
O miano najlepszego albumu hiphopowego rywalizować będą: Ruleta (1988), Roller (Miły ATZ), Muzyka komercyjna (Pezet), Almost Goat (Smolasty) i i 8171 (Szczyl, Magiera).