Inauguracji dokonały w środę Elżbieta Penderecka, żona kompozytora, Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewcza i Marianna Otmianowska, zastępca dyrektora Łazienek. Uroczyści towarzyszył koncert w wykonaniu Atom String Quartet.
- Natura i muzyka – to zestawienie zawsze było niezwykle ważnym i inspirującym dla Krzysztofa Pendereckiego. Myślę, że prezentowanie jego muzyki w przestrzeni natury, w tak ścisłym związku z tym, co nas otacza, zyskałoby jego uznanie Cieszy mnie także okazja do zapoznania szerszej publiczności z jego twórczością – czasem wymagającą, ale także intrygującą, szczególnie w połączeniu z takimi kontekstami otoczenia. – mówi Elżbieta Penderecka. Zachęca również do odwiedzenia ogrodu w Lusławicach, założonego przez kompozytora, który zainspirował go do stworzenia m.in. VIII Symfonii i wielu innych utworów.
Multimedialna instalacja w Łazienkach Królewskich znajduje się w sąsiedztwie Bramy Południowej przy ul. Gagarina. Głównym jej elementem jest rosnące tu drzewo, które wraz ze swoim najbliższym otoczeniem odbija się w kilku lustrach umieszczonych u jego podstawy Z ukrytych w konstrukcji głośników dobiega motyw muzyczny - utwór „Little partita in the old style”, inspirowany twórczością Krzysztofa Pendereckiego, napisany przez Piotra Orzechowskiego na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza.
Gdy osoby zainteresowane dźwiękiem podejmą próbę jego lokalizacji i zbliżą się do instalacji, czujniki zareagują i sprawią, że dźwięk utworu płynącego z głośników stanie się głośniejszy.
„Grające drzewo” wyposażono też w czytnik kodów QR, który pozwala widzom połączyć się z elektroniczną platformą „Ogród Pendereckiego” - pendereckisgarden.pl, stworzoną przez Instytut Adama Mickiewicza po śmierci kompozytora w marcu 2020 roku. Platforma promuje jego twórczość, pozwalając lepiej poznać jego muzykę.