Takie walory ma wiele książek, które ukazały się w ostatnich latach, a poświęcone są dziedzictwu muzyki polskiej. Popularnonaukowa seria wydawnicza NIFC „Chopin. Konteksty" prezentuje na przykład życie muzyczne i intelektualne czasów rozbiorów. Otworzyła ją książka Anny Adamusińskiej-Tasak „Scena warszawska oczami Fryderyka Chopina". Po wielu latach doczekał się wznowienia zbiór świetnych tekstów Ferdynanda Hoesicka o życiu kulturalnym Warszawy w Królestwie Kongresowym („Warszawa. Luźne kartki z przeszłości Syreniego Grodu").
Do epoki pierwszych dekad XIX wieku odnosi się również historia warszawskiej grupy literackiej „Towarzystwo Iksów" opisana w ramach tej serii przez Andrzeja Fabianowskiego. Ten autor napisał ponadto „Sonatę Norwidowską", poświęconą związkom poety z muzyką Chopina.
Rok Moniuszkowski zaowocował dwiema publikacjami PWM-u. Szczególnie istotne jest „Moniuszko. Kompendium. Osoba i dzieło Stanisława Moniuszki we współczesnej perspektywie" pod redakcją Ryszarda Daniela Golianka. Oryginalny rodzaj biograficznej opowieści zaproponowała Magdalena Dziadek w „Podróży przez dźwięki. Śladami Stanisława Moniuszki". Narrację oparła na życiowych i muzycznych przystankach kompozytora. NIFC wydał z kolei inną pracę tej samej autorki: „O polskich biografach Chopina w XIX wieku".
Zainteresowaniem czytelników cieszą się monografie artystów, warto więc polecić wydaną przez NIFC książkę Barbary Chmary-Żaczkiewicz „Václav Vilém Würfel w Warszawie i w Wiedniu. Fakty i hipotezy". Bohaterem jest czeski kompozytor i pianista, działający w Warszawie czasów młodości Chopina. Podobno był nauczycielem autora „Etiudy rewolucyjnej", choć sprawdzonych dowodów na to nie ma. Z kolei „A jak Apollo. Biografia Alfreda Cortota" Anny Chęćki to publikacja NIFC-u z cyklu poświęconego najwybitniejszym artystom przeszłości i współczesnym pianistom, związanym z muzyką Chopina.
O mało znanych faktach z życia Karola Szymanowskiego opowiedziała znakomi- ta znawczyni jego twór- czości Teresa Chylińska w publikacji „Karol Szymanowski. Romans, którego nie było?" Ale tegorocznym bestsellerem PWM jest intrygująca propozycja spojrzenia na postać Karola Szymanowskiego, którą zaprezentowała Danuta Gwizdalanka w książce „Uwodziciel".