Tradycyjnie 1 marca – w dzień urodzin Chopina, a w tym roku jest to 210. rocznica – w Żelazowej Woli odbywa się koncert w samo południe, transmitowany przez radiową Dwójkę. Tym razem z recitalem wystąpi młody pianista Tomasz Ritter.
Wieczorem zaś w Filharmonii Narodowej zaplanowano uroczysty koncert urodzinowy. Zapowiada się nieco inaczej niż zazwyczaj, bo jego bohaterami będzie dwoje świetnych, a popularnych w Polsce artystów: skrzypaczka Alena Baeva oraz pianista Vadim Kholodenko. Zaprosili oni grającego na altówce Piotra Szumieła i wiolonczelistę Alexandra Rudina. Wykonają trio g-moll Chopina, a także utwory kameralne Mozarta (ulubiony kompozytor Fryderyka) i Beethovena, bo świat obchodzi Rok Beethovena.
Karuzela chopinowskich wydarzeń rozkręca się powoli, ale stopniowo nabierze tempa. W drugiej połowie kwietnia powinny się odbyć w Warszawie eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Pobity został rekord zgłoszeń, napłynęło ich ponad 500, z czego prawie 200 z Chin i Japonii. Komisja konkursowa wybrała 160 pianistów, którzy muszą przyjechać do Polski na selekcję eliminacyjną. Ponieważ jest w tej grupie dużo kandydatów z Azji, więc z powodu koronawirusa termin wyłonienia 80 uczestników konkursu być może zostanie przesunięty na po wakacjach.
Sierpień bowiem to czas Festiwalu „Chopin i jego Europa”, którego podtytuł w tym roku brzmi oczywiście – „Przed wielkim konkursem”. Między 15 a 31 sierpnia wystąpią laureaci sprzed lat (m. in. Garrick Ohlsson, Yulianna Avdeeva, Kate Liu, Eric Lu, Charles Richard-Hamelin), oraz wielcy konkursowi przegrani (szczególną atrakcją będzie z pewnością recital Ivo Pogorelicia).
Nie zabraknie jednak na festiwalu innych wydarzeń. Zobaczymy dwa operowe wieczory – „Hrabinę” Moniuszki szykuje Włoch Fabio Biondi, a Kristian Bezuindehout zagra z Orkiestrą XVIII Wieku wszystkie koncerty fortepianowe Beethovena.