Jak podaje Ministerstwo Kultury przyczyną połączenia jest „zapewnienie zwiększonej efektywności w zakresie realizacji działań na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego w skali kraju”.
„Zwiększenie jakości w realizacji projektów służących zachowaniu dziedzictwa powinno nastąpić dzięki pełnemu wykorzystaniu połączonego potencjału organizacyjnego oraz doświadczenia obu instytucji, posiadających zbliżony profil działalności, przy jednoczesnej racjonalizacji wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu państwa” - wyjaśnił resort kultury.
NID w różnych postaciach organizacyjnych istnieje od 1962 roku. Z kolei Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków został powołany przez ministra Piotra Glińskiego (PiS) w kwietniu 2022 r. Na jej czele stanął dr Michał Laszczkowski historyk, prawnik, działaczem społeczny i menedżer kultury, założycielem i wieloletnim prezesem Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Czytaj więcej
Kapituła wybrała najlepsze rozwiązania oparte na nowych technologiach. Wśród laureatów znalazły się firmy różnej wielkości i o różnym stażu na rynku. Łączy je dążenie do tworzenia innowacyjnych rozwiązań realnych problemów.
Czym zajmował się Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków
Założenie było takie, aby skupiała się ona na podnoszenia standardów i jakości prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych i w otoczeniu zabytków. Jednym z założeń było też przygotowanie tej instytucji do budowy Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa. Jej utworzenie mogło być przełomowe dla ochrony zabytków. Miała ona wspierać rewitalizację zabytków dużej skali, a więc także zabytkowych miast, takich jak Przemyśl, Łódź, Bytom czy Wałbrzych, które wymagają wsparcia z budżetu centralnego.