Nową europejską stolicę kultury tworzy Bad Ischl i 22 miasta alpejskiego regionu Salzkammergut na pograniczu Górnej Austrii i Styrii. Motto jej programu kulturalnego brzmi „Kultura jest nową solą”, nawiązujący do soli, która przyniosła bogactwo całemu regionowi. Sól na obszarze Salzkammergut wydobywa się co najmniej od 7 tysięcy lat i jest tam nazywana „białym złotem”.
Całoroczny program kulturalny obejmuje ponad 300 projektów pełen różnych wydarzeń: muzycznych, artystycznych, literackich, interdyscyplinarnych, tworzących cztery tematyczne bloki: „Moc i tradycja”, „Kultura w ruchu”, „Dzielenie się Salzkammer. Sztuka podróżowania”, „Globalokalny Budowanie nowego”, łączące tradycję ze współczesnością. Odnowione też wybrane obiekty kulturalne, m.in. Lehartheater w Bad Ischl, w którym kręcono film Davida Lyncha.
Franciszek Józef, Sisi i Klimt
Bad Ischl, dziś 14-tysięczne miasto w austriackim regionie Salzkammergut , w pobliżu granicy z niemiecką Bawarią, jest popularnym miejscem turystycznym. Przyciąga malowniczymi górskimi widokami i krystalicznie czystymi jeziorami. Już cesarz Franciszek Józef I i cesarzowa Sisi chętnie do przyjeżdżali do tego kurortu, w którym w 1853 roku zaręczyli się, a potem w wakacje mieszkali w rezydencji Kaiservilla . Także w tej cesarskiej willi w 1914 roku Franciszek Józef podpisał deklarację wojny Austro-Węgier przeciwko Królestwu Serbii, co rozpoczęło I wojnę światową.
Czytaj więcej
Konkurs Piosenki Eurowizji każdego roku gromadzi przed telewizorami ponad 200 milionów widzów. To arena nie tylko muzycznych zmagań.
Region inspirował też wielu artystów, szczególnie Gustava Klimta, który chętnie spędzał wakacje nad jeziorem Attersee, malując obrazy, inspirowane pięknem natury.