Warszawa: Noc Muzeów

W sobotę 13 maja w stolicy w XIX już edycji Nocy Muzeów weźmie udział rekordowa liczba 267 instytucji, w tym 40 po raz pierwszy.

Publikacja: 11.05.2023 23:40

Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego

Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego

Foto: Materiały prasowe

Przedstawiamy tu subiektywny mini przewodnik, jak można spędzić ten niezwykły czas, pozostawiający wspomnienia na cały rok.

Warto zacząć w sercu miasta, korzystając z zaproszenia Muzeum Sztuki Nowoczesnej na plac Defilad pod Pałacem Kultury, gdzie MSN będzie świętować swoje 18 urodziny w sąsiedztwie powstającej nowej siedziby muzeum. W sobotę wieczorem na plenerowej scenie w tym miejscu odbędzie się koncert, na którym wystąpią m.in. SZCZYL: 8171 LIVE, Filipka Rutkowska, DJ-skie duo Agnieszki Szydłowskiej i Doroty Masłowskiej oraz Facheroi. Będą także tańce miejskie, toasty i urodzinowy tort, przygotowany przez artystkę Karolinę Konopkę.

Z MSN świętować można zresztą nie tylko nocą, bo w dzień w sobotę i niedzielę Muzeum organizuje także serię pierwszych spacerów po wnętrzach nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad.

Niedzielny poranek urozmaici także śniadanie, przygotowane przez Solidarny Dom Kultury „Słonecznik” i kolektyw ГALAS. przybliżające zarazem mieszkańcom Warszawy ukraińską kulturę.

Z kolei artysta Paweł Althamer i Grupa Nowolipie zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego tworzenia w ramach Kongresu Rysowników.

A po południu tego samego dnia odbędzie się spotkanie, promujące książkę „Wszystko od razu. Pierwsze 18 lat MSN” w którym wezmą udział Joanna Mytkowska – dyrektorka muzeum, Marcel Andino Velez – jego były wicedyrektor i Stach Szabłowski - krytyk sztuki, kurator i współautor książki.

Nową siedzibę w budowie pokaże również nocą 13 maja Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Można będzie dołączyć do zwiedzania i obejrzeć plenerową wystawę multimedialną pt. „Powstali 1863-64”.

Główny szlak artystyczny

Jeżeli nocą wybierzemy się na Trakt Królewski i w jego najbliższe okolice, to możemy liczyć na wyjątkowe spotkania ze sztuką.

Zamek Królewski od godz.19 do 2 w nocy zaprasza na zwiedzanie Trasy Królewskiej na I piętrze zamku oraz Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą (obowiązują bezpłatne wejściówki. Najnowszą wystawę czasową „Kopernik i jego świat” można oglądać w sobotę w godz. 12–18.

W Zachęcie w Noc Muzeów dostępne są wszystkie czasowe wystawy. Najważniejsza z nich to instalacja „Przeczarowując świat” polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas, która w ubiegłym roku była prezentowana w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji, a teraz gości w Warszawie.

Pozostałe pokazy w Zachęcie to „Drugiej wiosny nie będzie...Dzieci i sztuka w XX i XXI wieku” oraz wystawa malarstwa Ignacego Czwartosa „Malarz klęczał jak malował”.

Wracając na Krakowskie Przedmieście, warto odwiedzić Akademię Sztuk Pięknych, gdzie Bank Pekao S.A. prezentuje fragment swojej okazałej kolekcji sztuki. Na wystawie w Pałacu Czapskich ASP, zatytułowanej „Koloryt rozmaitości” przedstawia 51 obrazów 23 wybitnych polskich artystów (całość kolekcji liczy 1200 dzieł ), m.in. Wojciecha Kossaka, Zygmunta Waliszewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Artura Nachta-Samborskiego, Tadeusza Dominika, Franciszka Maśluszczaka, Edwarda Dwurnika, Łukasza Korolkiewicza. To pierwsza prezentacja publiczna tej kolekcji poza siedzibami banków (czynna w Noc Muzeów – od godz.18 do 23; w inne dni - do 13 czerwca).

Na ASP warto obejrzeć jeszcze klika innych wystaw, m.in. „Nie(Obowiazkowe) nauczanie kapizmu” niejednokrotnie zaskakującą zestawieniami malarzy kolorystów.

W warszawskim Muzeum Narodowym w sobotę od godz. 19 do 1 czynne są wszystkie stałe galerie. Obejrzeć będzie także nową wystawę czasową: „MNW kolekcjonuje. Zakupy z lat 2017–2022”, której główna atrakcją są nabytki z ostatnich lat, m.in. dzieła Augusta Zamoyskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Witkacego , Anny Bilińskiej , Meli Muter oraz komplet prac na papierze Marca Chagalla.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Noc Muzeów zaprasza o godz. 17 na wernisaż wystawy „Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej”. Można dołączyć też do oprowadzania kuratorskiego po tej wystawie o godz. 19. W wieczornym programie jest jeszcze oprowadzanie po ekspozycji Miriam Elii „Nowa normalność” (godz.20) i finisażowe zwiedzanie ekspozycji „Ukraina. Pod innym niebem” (godz. 21).

Tej nocy Zamek Ujazdowski proponuje też przegląd filmów Charlie Chaplina , m.in. pokaz „Gorączki złota”

Zabytki w ogrodach

Łazienki Królewskie zapraszają na bezpłatne zwiedzanie nastrojowo oświetlonych zabytków: Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego, Białego Domu, Stajni Kubickiego i Koszar Kantonistów (w godzinach 19–1). A jednocześnie przypominają zgodnie z hasłem „Nocne życie królewskich ogrodów”, że to także znakomita okazja, aby zobaczyć historyczne ogrody w świetle księżyca.

Spacery po Łazienkach urozmaicą sceny z „Nocy listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego na tarasie Pałacu w wykonaniu Teatru Klasyki Polskiej. I krótkie koncerty w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii, podczas których artyści Polskiej Opery Królewskiej grać będą m.in. utwory Beethovena i Mozarta.

Po Łazienkach można też spacerować „śladami koni”, prowadzącymi m.in. do historycznego Hipodromu. A w Koszarach Kantonistów poznać nocne życie ptaków podczas spotkania „Puchacze, puszczyki i sóweczki, czyli nocne życie sów”.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zachęca do zwiedzania w wieczornej scenerii apartamentów królewskich w godz. 17–22.

I zaprasza na dziedziniec muzeum o godz. 19 na pokaz „Polonezem przez dzieje” z udziałem uczestniczek programu „Debiutantki”, które zatańczą poloneza w strojach historycznych. Wykonawcami polonezów będą również zespoły: ZTL „Pruszkowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca UJ „Słowianki” i ZPiT UW „Warszawianka”. A na koniec wszyscy goście ruszą do tańca.

Zwiedzanie i koncerty

Muzeum Powstania Warszawskiego w Noc Muzeów bezpłatnie udostępni historyczną multimedialną ekspozycje stałą (godz. 18-1) . Będzie też możliwość podziwiania panoramy miasta z wieży widokowej.

Zaprasza również na koncert (od 21.30 do północy). Orkiestry Rebel Babel Ensemble z utworami z premierowej płyty „Dialog 2” Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i Orkiestry RBE, otwierający „Pokój na lato”.

Muzeum Powstania Warszawskiego otwiera także tej nocy swoje oddziały, m.in. w Fotoplastikonie Warszawskim można zobaczyć w wystawę „Paryż Północy? Warszawa Lat 30”. I posłuchać warszawskich szlagierów ulicznych w wykonaniu Zespołu Warszawiaki – Trupa Teatralna (godz. 21.30 do północy).

Muzeum Warszawy ma również w programie zwiedzanie wystaw w siedzibie głównej na Starym Mieście, zajmującej siedem pięter zabytkowych kamienic przy Rynku oraz w oddziałach. I koncerty na Rynku Starego Miasta, na których zagrają Janek Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne.

Muzeum Apple czy sztuczna inteligencja

Wszystkiego jednej nocy nie zobaczymy. Warto więc nie tylko zdać się na żywioł, ale i zaplanować własną trasę. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Kuszą dziesiątki miejsc. Centrum Nauki Kopernik – stałymi wystawami i planetarium oraz… rozmową z robotem o sztucznej inteligencji. I specjalnym programem muzycznym pierwszego na świecie zespołu jazzowego z robotem humanoidalnym w składzie.

Nadzwyczajny program obiecuje też Fabryka Norblina, który zapowiada nie tylko zwiedzanie zabytkowych pofabrycznych obiektów, ale i premiery dwóch nowych atrakcji.

Otwarcie Apple Muzeum Polska, gdzie odwiedzający będą mogli spróbować swoich sił w kodowaniu na pierwszych komputerach Apple. I inaugurację nowej przestrzeni z dziełami sztuki – stworzonej przez platformę on*arte - dostępnymi zarówno fizycznie, jak i w wersji cyfrowej.

Zwiedzanie w Noc Muzeów w Warszawie ułatwią bezpłatne muzealne linie tramwajowe i autobusowe i metro kursujące do godz. 2.30

Przedstawiamy tu subiektywny mini przewodnik, jak można spędzić ten niezwykły czas, pozostawiający wspomnienia na cały rok.

Warto zacząć w sercu miasta, korzystając z zaproszenia Muzeum Sztuki Nowoczesnej na plac Defilad pod Pałacem Kultury, gdzie MSN będzie świętować swoje 18 urodziny w sąsiedztwie powstającej nowej siedziby muzeum. W sobotę wieczorem na plenerowej scenie w tym miejscu odbędzie się koncert, na którym wystąpią m.in. SZCZYL: 8171 LIVE, Filipka Rutkowska, DJ-skie duo Agnieszki Szydłowskiej i Doroty Masłowskiej oraz Facheroi. Będą także tańce miejskie, toasty i urodzinowy tort, przygotowany przez artystkę Karolinę Konopkę.

Pozostało 91% artykułu
Kultura
Dzieło włoskiego artysty sprzedane za 6 mln dolarów. To banan i taśma klejąca
Kultura
Startuje Festiwal Niewinni Czarodzieje: Na karuzeli życia
Kultura
„Pasja wg św. Marka” Pawła Mykietyna. Magdalena Cielecka zagra Poncjusza Piłata
Kultura
Pawilon Polski na Biennale Architektury 2025: Pokażemy projekt „Lary i penaty"
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kultura
Muzeum Historii Polski na 11 listopada: Wystawa „1025. Narodziny królestwa”