To będą VIII Dni Paderewskiego w Warszawie, organizuje je Fundacja AveArte. – Niektórzy mówią, że dzięki naszemu festiwalowi ludzie wiedzą więcej, kim był Paderewski i co mu zawdzięczamy. A przecież to on w imieniu rządu polskiego podpisał w 1919 r. w Paryżu traktat wersalski przywracający Polskę na mapę Europy – mówi „Rzeczpospolitej" prezes fundacji i pomysłodawca festiwalu Wiesław Dąbrowski.
Kalifornijskie winnice
Postacią Ignacego Jana Paderewskiego zafascynowany jest od dawna. Zrealizował o nim kilka filmów dokumentalnych. Jeden z nich –„Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy" zdobył nagrody na festiwalach w Polsce i w USA.
Wiesław Dąbrowski opowiada o nim także rzeczy mało znane: – Zrealizowałem reportaż o Paso Robles w zachodniej Kalifornii, gdzie od 1991 r. odbywa się Festiwal Paderewskiego. Kupił ranczo i kurował się z dolegliwości reumatycznych w tamtejszych źródłach termalnych. I miał też winnice, do dziś jest tam produkowane przez Steve'a Cassa i Billa Armstronga wino „Paderewski". A niedawno odnaleziono w chaszczach 17 winorośli z własnoręcznymi winietkami Paderewskiego. Podobno w tym roku miało powstać pierwsze wino z tych sadzonek.
Dni będą trwać od 3 do 13 listopada
Co roku niektóre z filmów są prezentowane podczas festiwalu jako uzupełnienie koncertów. W tym roku będzie tak 8 listopada w Studiu Polskiego Radia, kiedy to wystąpią rosyjski pianista Ilya Maximow, brytyjski dyrygent Ian Hobson, od lat interesujący się muzyką polską, oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej.