A wszystko przez to, że na nowych dokumentów nie będzie już adresu zameldowania. W efekcie mnożą się pytania czy bez problemu założymy konto, podpiszemy umowę kredytową itp. MSW jak podaje dziennik próbuje ratować sytuację umożliwiając instytucjom PESEL weryfikację danych w państwowych bazach danych. Pomysł budzi kontrowersje. Czytaj więcej.
Zupełnie inna jedynka w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej". W tekście "Putin zagarną Debalcewe" dziennikarze analizują sytuację na Ukrainie po zajęciu miasta przez separatystów. "Rebelianci przy wsparciu rosyjskiego wojska atakowali to strategiczne miasto w Dombasie wbrew umowie o zawieszeniu ognia z 12 lutego z Mińska. Zachód się oburza, ale na nic więcej niż słowa się nie zdobył" - pisze dziennik.
Ciekawy tekst również w dzisiejszym "Pulsie biznesu" pt. "Polski grant dla Polaków". Mlekovita, którą kieruje Dariusz Sapiński, przełamała niepisaną regułę, że rządowe granty zarezerwowane są dla zagranicznych inwestorów. Jest pierwszą rodzimą firmą produkcyjną, której państwo dołoży do fabryki 30 mln zł. Warta 380 mln zł inwestycja pozwoli włączyć się jej w światowy wyścig o rynek proszku mlecznego - donosi "Puls Biznesu".
To bardzo zastanawiające, że państwo nie wspiera własnego biznesu, wspierając zagraniczny silniejszy, bardziej okrzepły. Ciekawe czy to reguła światowa. Czy również niemieckie, włoskie, czy francuskie rządy tak ochoczo udzielają grantów zagranicznym przedsiębiorcom, pomijając swoich. To chyba raczej nasza specyfika, syndrom postkolonialnego państwa, dobrze, że jak widać na jednostkowym przykładzie Mlekovity, coś się zaczyna zmieniać.
I na koniec przeglądu prasy "Dziennik Gazeta Prawa" opisuje najnowszy projekt ustawy o in vitro. Wybór cech dziecka będzie niemożliwy, a za handel zarodkami przewidziano 10 lat więzienia.