Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, podobnie jak sędziowie sądów powszechnych muszą wypełniać oświadczenie majątkowe i je ujawniać w internecie. Z 15 sędziów Trybunału pięciu wystąpiło do prezes Julii Przyłębskiej o utajnienie złożonego oświadczenia. „Uwzględniono wniosek o nadanie klauzuli tajności „zastrzeżone” dla oświadczenia o stanie majątkowym za rok 2021” Justyna Piskorskiego, Krystyny Pawłowicz, Michała Warcińskiego, Jarosława Wyrembiaka, Bartłomieja Sochańskiego. Swój majątek zastrzegła także prezes Przyłębska, jednak po publikacjach na temat kontrowersji na temat zakupu jej posiadłości pod Warszawą, zdecydowała się go odtajnić. „Problem w tym, że ustawa o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego nie przewiduje możliwości utajnienia oświadczenia majątkowego sędziów TK. W art. 14 reguluje proces składania oświadczenia, a nawet stwierdza, że jego niezłożenie w terminie oznacza zrzeczenie się urzędu” - pisała na blogu rok temu Ewa Siedlecka, dziennikarka „Polityki”.
Trybunał zastosował pewnego rodzaju wybieg. Jak wyjaśnia TK na stronie, nadanie klauzuli tajności „zastrzeżone” dla oświadczeń majątkowych sędziów Trybunału wzięto z ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.) w związku z art. 19 ustawy z dnia 30 listopada 2016 r. o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1422), który dotyczy odesłania do przepisów dotyczących praw i obowiązków sędziów Sądu Najwyższego.
Czytaj więcej
Szóstka członków Trybunału Konstytucyjnego żąda od Julii Przyłębskiej zwołania Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK i wyłonienia kandydatur, spośród których prezydent Andrzej Duda wskaże nowego prezesa – dowiedziała się "Rzeczpospolita".
Art. 19 mówi bowiem, że „W zakresie nieuregulowanym w niniejszej ustawie do praw i obowiązków sędziów Trybunału stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące praw i obowiązków sędziów Sądu Najwyższego”. A ci mogą, na wniosek sędziego zastrzec swój majątek.
Ale nawet ci sędziowie TK, którzy publikują oświadczenie nie podają, ile zarabiają w Trybunale. Część sędziów w rubryce „inne dodatkowe dane o stanie majątkowym” gdzie powinna podać zarobki z wszystkich swoich aktywności zawodowych, wpisuje np. zgodnie z PIT-37 złożonym w urzędzie skarbowym lub wpisuje „nie dotyczy”. PIT w skarbówce jest poza kontrolą mediów i obywateli - nie dowiemy się więc ile sędziowie w Trybunale zarabiają.