Drakonidy 2024: Dziś noc spadających gwiazd. Warto spojrzeć w niebo

Drakonidy są odłamkami skał i lodu z radiantem w gwiazdozbiorze Smoka. Każdego roku pojawiają się na niebie na początku października. Nie zawsze są widowiskiem spektakularnym i nigdy nie wiadomo, jak intensywny będzie rój. Kiedy obserwować go w 2024 roku?

Aktualizacja: 08.10.2024 16:52 Publikacja: 07.10.2024 14:04

Rój meteorów nad Polską już w tym tygodniu

Rój meteorów nad Polską już w tym tygodniu

Foto: astrosystem, Adobe Stock

Przed nami październikowa noc spadających gwiazd. Jak co roku na niebie pojawi się rój Drakonidów.

Kiedy na niebie nad Polską pojawi się najbliższy rój meteorów?

Drakonidy są aktywne co roku między 6 a 10 października, a ich największa aktywność przypada 8 października. W 2024 roku warto więc zerkać w niebo po zmroku we wtorek 8 października oraz w środę 9 października.

Nie da się z wyprzedzeniem określić, jakiego roju meteorytów można się spodziewać. Niektóre z nich są wyjątkowe – w 1933 roku przelatywało średnio 350 meteorów na minutę, w 1946 roku – kilkaset na minutę. W tym roku nie przewiduje się spektakularnego „deszczu” spadających gwiazd, ale mimo wszystko warto obserwować w tych dniach, co dzieje się na niebie.

Drakonidy 2024: Gdzie i kiedy je obserwować?

Choć rój Drakonidów nie zawsze jest tak spektakularny, jak na przykład Perseidy, to ma tę przewagę nad innymi, że zazwyczaj jest widoczny o dowolnej porze po zmroku – nie trzeba czekać do późna lub wstawać przed świtem.

Ponadto jest dobrze widoczny na półkuli północnej. Jego radiant znajduje się bowiem w gwiazdozbiorze Smoka, którego należy szukać na niebie niedaleko Wielkiej i Małej Niedźwiedzicy.

Czytaj więcej

Zmiana czasu na zimowy 2024. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to już ostatni raz?

Najlepsze warunki do oglądania roju Drakonidów

Na oglądanie roju meteorów najlepiej wybrać się poza miasto. Sztuczne światło utrudnia bowiem obserwację nieba. Ponadto na widoczność ma wpływ nie tylko aktywność Drakonidów, lecz także pogoda i Księżyc. Najlepiej by niebo było bezchmurne, bez pełni, która dodatkowo je rozjaśnia. Na szczęście 8 października fazą Księżyca będzie wzrastający sierp, a 9 października – pierwsza kwadra. Niebo będzie więc nieco rozjaśnione, ale nie na tyle, by przeszkadzać w obserwacji.

Czym są Drakonidy?

Drakonidy to rój meteorów, który pojawia się co roku i jest aktywny między 6 a 10 października, z największą aktywnością przypadającą 8 października. Radiant, czyli obszar, w którym przecinają się pozorne drogi meteorów w roju, znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka.

Ten rój meteorów stanowi pozostałość komety 21P/Giacobini-Zinner. Zazwyczaj jest intensywniejszy w tych latach, w których powraca ona w okolice Słońca. Kometa ta ma jądro o średnicy około 2 kilometrów i okrąża Słońce w ciągu 6,6 roku.

Przed nami październikowa noc spadających gwiazd. Jak co roku na niebie pojawi się rój Drakonidów.

Kiedy na niebie nad Polską pojawi się najbliższy rój meteorów?

Pozostało 93% artykułu
Kosmos
Kosmiczne „czerwone potwory”. Astronomowie zaskoczeni odkryciem Teleskopu Webba
Kosmos
Kosmiczny zbieg okoliczności zmylił naukowców. Przełomowe ustalenia w sprawie Urana
Kosmos
Rekordowa czarna dziura. Nowo odkryty obiekt zachowuje się inaczej niż przewiduje teoria
Kosmos
„Bóg chaosu” coraz bliżej Ziemi. Naukowcy przewidują, co stanie się z asteroidą
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kosmos
Japonia po raz trzeci użyła z powodzeniem swojej nowej rakiety nośnej