Materiał partnera: Bank Pekao
Uczestnicy debaty zgodnie stwierdzili, że w ostatnich latach banki centralne na całym świecie, oprócz pełnienia swoich tradycyjnych ról, coraz mocniej angażują się na rzecz ochrony gospodarek przed kryzysami, wspomagając tym samym działania rządów. Piotr Tomaszewski, prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przypomniał, że BFG wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim, Komisją Nadzoru Finansowego i Ministrem Finansów jest członkiem Komitetu Stabilności Finansowej. – Naszym obowiązkiem jest dbanie o stabilność finansową, m.in. systemu bankowego. Minionych kilkanaście miesięcy było niezwykłym czasem, a każda z naszych instytucji miała swoją rolę do odegrania – powiedział.
– W 2020 roku banki odnotowały spadki wyników finansowych, co w głównej mierze było pokłosiem obniżki stóp procentowych. Natomiast wyniki osiągnięte przez nie w pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku wyraźnie dowodzą, że w sektorze bankowym nie występują ubytki kapitałowe, a banki wróciły na ścieżkę wzrostu. Efektem pandemii było przyspieszenie transformacji podmiotów finansowych zarówno pod względem digitalizacji procesów, w tym obsługi klientów, jak i efektywności kosztowej. Minione półtora roku było okresem, w którym mierzyliśmy się z szeregiem wyzwań. Bardzo wiele one nas nauczyły, a także pokazały, że jesteśmy dobrze przygotowani do funkcjonowania w sytuacjach ekstraordynaryjnych – podsumował Piotr Tomaszewski.
Do osiągniętych w ub.r. wyników banków odniósł się także doktor Ernest Pytlarczyk, dyrektor Departamentu Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao. Podkreślił, że obniżka stóp procentowych miała charakter antykryzysowy, a banki także w ten sposób przyczyniły się do zwalczania skutków pandemii.
Zwrócił jednak uwagę, że na wyniki banków miało wpływ również utworzenie przez część z nich rezerw na wypadek zmaterializowania się potencjalnych ryzyk związanych z pandemią. Bankiem, który na ten cel zawiązał prawdopodobnie największe rezerwy w kraju, był Bank Pekao.