Wojna na Ukrainie. Bliski współpracownik Zełenskiego podał warunek negocjacji z Rosją

Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, odniósł się do kwestii rozpoczęcia ewentualnych negocjacji Kijowa z Moskwą. Oświadczył też, kiedy na Ukrainie mogłyby się odbyć wybory prezydenckie, do przeprowadzenia których nie doszło w marcu.

Publikacja: 27.10.2024 18:40

Orichiw w obwodzie zaporoskim, budynki uszkodzone w wyniku rosyjskiego ostrzału (fotografia z 9 paźd

Orichiw w obwodzie zaporoskim, budynki uszkodzone w wyniku rosyjskiego ostrzału (fotografia z 9 października)

Foto: REUTERS/Stringer

zew

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 977

Ukraiński polityk udzielił wywiadu włoskiej gazecie "Corriere della Sera". W rozmowie z dziennikiem Andrij Jermak odpowiedział na pytanie dotyczące wyborów na prezydenta Ukrainy.

Kiedy koniec kadencji Wołodymyra Zełenskiego i wybory prezydenckie na Ukrainie?

Kadencja obecnego prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, zakończyła się 20 maja 2024 r. Zgodnie z ukraińską konstytucją, wybory prezydenckie na Ukrainie powinny odbyć się 31 marca 2024 r., ponieważ głosowanie przeprowadza się w ostatnią niedzielę marca w piątym roku kadencji prezydenta. W 2024 r. wybory na Ukrainie nie odbyły się, ponieważ przepisy nie pozwalają na organizowanie głosowania w czasie stanu wojennego, przedłużając jednocześnie kadencję głowy państwa do dnia zaprzysiężenia prezydenta, który zostanie wybrany po zakończeniu stanu wojennego.

Czytaj więcej

Putin pierwszy raz komentuje obecność wojsk Korei Północnej na Ukrainie. "Nasza sprawa"

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie na Ukrainie? - Zaraz po zakończeniu wojny – powiedział "Corriere della Sera" Andrij Jermak. - Zełenski mówi bardzo wyraźnie, że chce, żeby głosować mogli wszyscy żołnierze, a także uchodźcy, którzy teraz przebywają za granicą. Ale obecnie środki powinny iść na wojnę - dodał. Wcześniej przewodniczący ukraińskiego parlamentu (Rady Najwyższej) Rusłan Stefanczuk deklarował, że wybory prezydenckie odbędą się w ciągu 60 dni od zniesienia stanu wojennego.

Negocjacje Ukrainy i Rosji? Andrij Jermak stawia warunek

Szef gabinetu Wołodymyra Zełenskiego odniósł się także do kwestii zakończenia wojny Rosji z Ukrainą oraz do tematu rozpoczęcia negocjacji na linii Kijów-Moskwa. Andrij Jermak zareagował na sugestię, iż wśród sojuszników Kijowa narasta przekonanie, że jeśli Ukraina otrzyma gwarancje bezpieczeństwa, to możliwy będzie kompromis terytorialny i podpisanie pokoju z Władimirem Putinem. - Zełenski nigdy nie mówił o kompromisie terytorialnym - zastrzegł rozmówca "Corriere della Sera".

Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego

REUTERS/Denis Balibouse

Dopytywany o wypowiedź Zełenskiego dotyczącą Krymu oraz zajętej przez Rosjan części Donbasu Jermak powiedział, że prezydent Ukrainy mówił jedynie o konieczności zaakceptowania uznanych międzynarodowo granic. - Jednak to prawda, że był gotów do rozmów (w 2022 r. - red.), zaczynając od sytuacji, która miała miejsce w przededniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji - oświadczył. - Dla nas Krym i Donbas pozostają ukraińskie, to nie podlega dyskusji. Opowiadamy się przeciw zamrożeniu wojny, chcemy jej zakończenia. Jesteśmy przekonani, że kraje tzw. Globalnego Południa także potępiają rosyjską inwazję i siłowe zajęcie ziem - kontynuował.

Czytaj więcej

USA chcą rozmawiać. Rosja nazywa to podstępem

- By jednak zacząć negocjacje, musimy wrócić do sytuacji, która istniała przed pierwszym rosyjskim wystrzałem o czwartej rano ponad dwa lata temu. Następnie porozmawiamy o tym, jak przywrócić naszą suwerenność w granicach z 1991 roku – oznajmił Andrij Jermak. Zaznaczył, że nie przejmuje się słowami prezydenta Rosji Władimira Putina, który mówił o konieczności uwzględnienia sytuacji na froncie. - Nie możemy formułować propozycji pokojowej pod naciskiem tych, którzy chcieli tej wojny. Będziemy gotowi na międzynarodową konferencję, gdy poczujemy się silni i wspierani również przez Globalne Południe w negocjacjach z Rosją - zadeklarował.

Rosyjscy poborowi w obwodzie rostowskim

Rosyjscy poborowi w obwodzie rostowskim

REUTERS/Sergey Pivovarov

Według sondażu przytaczanego przez ukraińską agencję Ukrinform, we wrześniu odsetek Ukraińców uważających, że Ukraina powinna bezzwłocznie rozpocząć negocjacje z Rosją, wzrósł do 35 proc. Większość (48 proc.) ankietowanych była innego zdania.

Ukraiński polityk udzielił wywiadu włoskiej gazecie "Corriere della Sera". W rozmowie z dziennikiem Andrij Jermak odpowiedział na pytanie dotyczące wyborów na prezydenta Ukrainy.

Kiedy koniec kadencji Wołodymyra Zełenskiego i wybory prezydenckie na Ukrainie?

Pozostało 95% artykułu
Konflikty zbrojne
Rosjanom brakuje sprzętu. Zabierają czołgi nawet z wytwórni filmowej
Konflikty zbrojne
Izrael zbombardował stolicę Syrii. Są ofiary
Konflikty zbrojne
Ukraińcy są gotowi do ustępstw. Ale stawiają warunek Zachodowi
Konflikty zbrojne
Opcja atomowa Zełenskiego. Czy w ciągu kilku miesięcy Ukraina skonstruuje własną bombę?
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Koreańczycy już walczą i sprawiają problemy
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje