Think tank z USA: Ukraińcy wyzwolili w pięć tygodni kontrofensywy obszar, jaki Rosjanie zajęli w pół roku

W swojej najnowszej analizie na temat sytuacji na froncie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) odnotowuje, że według wiceminister obrony Ukrainy, Hanny Malar, w zasięgu ognia ukraińskiej armii znajduje się Bachmut i drogi zaopatrzenia miasta.

Aktualizacja: 11.07.2023 08:03 Publikacja: 11.07.2023 05:52

Ukraiński czołg

Ukraiński czołg

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 503

Rosjanie zajęli Bachmut po niemal 11 miesiącach ciężkich walk, uważanych za najbardziej krwawą bitwę piechoty w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej.

Zajęcie Bachmutu było największym sukcesem rosyjskiej armii na Ukrainie od lipca 2022 roku i zajęcia Lisiczańska.

Obwód doniecki: Rosjanie w Bachmucie zagrożeni okrążeniem?

Od momentu rozpoczęcia 4 czerwca kontrofensywy, Ukraińcy prowadzą działania ofensywne m.in. w rejonie Bachmutu, czyniąc postępy na flankach rosyjskiego zgrupowania w tym mieście.

Czytaj więcej

Ukraina kontroluje wzgórza wokół Bachmutu. Rosjanie w mieście pod ostrzałem

10 lipca Malar poinformowała, że ukraińska armia ma kontrolę nad nieokreślonymi wzgórzami wokół Bachmutu co sprawia, że miasto i drogi jego zaopatrzenia znajdują się pod ukraińską kontrolą ogniową.

Rosyjscy blogerzy wojskowi sygnalizują, że Rosjanie mogą zostać w Bachmucie okrążeni

Przedstawiciele władz Ukrainy sygnalizują, że ukraińska armia chce zamknąć rosyjskie wojska w Bachmucie w pułapce. W ocenie ISW ostatnie działania Ukraińców wokół miasta zmierzają do zamknięcia sił rosyjskich w Bachmucie w okrążeniu.

Think tank zauważa przy tym, że na zdobycze ukraińskie w rejonie Bachmutu wskazują też źródła rosyjskie. W rosyjskiej przestrzeni informacyjnej pojawiają się też obawy o los Bachmutu - odnotowuje ISW. Rosyjscy blogerzy wojskowi sygnalizują, że Rosjanie mogą zostać w Bachmucie okrążeni.

Jednocześnie ISW podkreśla, że jest za wcześnie, by mówić o perspektywach wyzwolenia miasta.

Ukraińcy prowadzą działania ofensywne na północ i południe od Bachmutu - przekazał rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Andrij Kowaliew. Ze słów rzecznika wynika, że na wszystkich kierunkach, na których Ukraińcy prowadzą ofensywę, ukraińskie jednostki okopują się obecnie na nowych pozycjach i prowadzą ogień kontrbateryjny oraz ostrzeliwują zgrupowania Rosjan.

Kontrofensywa Ukrainy: Jak duże terytorium wyzwoliła ukraińska armia?

Think tank pisze też, że 10 lipca ukraińska armia prowadziła działania ofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu.

Ukraińska armia prowadzi działania ofensywne w rejonie Bachmutu, a także na kierunkach berdiańskim (wschodnia część obwodu zaporoskiego i zachodnia część obwodu donieckiego) i melitopolskim (zachodnia część obwodu zaporoskiego).

Czytaj więcej

W czasie buntu Prigożyna najemnicy byli blisko zdobycia broni atomowej?

ISW cytuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, który podał, że w ciągu tygodnia Ukraińcy wyzwolili w rejonie Bachmutu 4 km2 terytorium, a łącznie, od początku rozpoczęcia ofensywy, na tym kierunku wyzwolono 24 km2 ukraińskiego terytorium. Z kolei na kierunkach berdiańskim i melitopolskim Ukraińcy mieli przesunąć się nawet o kilometr w czasie tygodnia i o 8,6 km od początku kontrofensywy. 

ISW szacuje, że łącznie Ukraińcy wyzwolili ok. 253 km2 terytorium w ramach swojej kontrofensywy (to szacunki wyższe niż te podawane oficjalnie przez Ukrainę), podczas gdy Rosjanie, od 1 stycznia, zajęli 282 km2 terytorium w ramach swojej zimowej ofensywy.

Oznacza to - jak zauważa think tank - że w ciągu pięciu tygodni kontrofensywy Ukraińcy wyzwolili niemal takie same terytorium, jakie Rosjanie zajęli w ciągu pół roku.

Rosjanie zajęli Bachmut po niemal 11 miesiącach ciężkich walk, uważanych za najbardziej krwawą bitwę piechoty w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej.

Zajęcie Bachmutu było największym sukcesem rosyjskiej armii na Ukrainie od lipca 2022 roku i zajęcia Lisiczańska.

Pozostało 92% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany