– Gospodarka i działalność gospodarcza bazują na wiarygodności. Jej osłabienie powoduje, że gospodarka staje się coraz bardziej wrażliwa, czyli mniej odporna na szoki i kryzysy. Nie wykorzystujemy naszego potencjału gospodarczego. Im mniej wiarygodne państwo, tym wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, obsługi zadłużenia, możliwej presji inflacyjnej. Poziom wiarygodności ma też znaczenie dla jakości rządzenia, a jej słabnięcie oznacza wzrost niepewności reguł – tak prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej OEES i szef grupy badawczej, która od trzech lat opracowuje indeks wiarygodności ekonomicznej (IWE), tłumaczy jego znaczenie. – Celem analiz jest określenie, na ile zmieniająca się wiarygodność ekonomiczna państwa wpływa na oceny zagranicznego i krajowego biznesu, dotyczące tego, czy władze naszego kraju zapewnią równowagę w gospodarce i stabilność warunków funkcjonowania przedsiębiorstw – ekonomista podkreśla, iż obniżająca się wiarygodność ekonomiczna państwa rodzi niepewność, a to z natury rzeczy zmniejsza wysokość oczekiwanych przez przedsiębiorstwa stóp zwrotu z inwestycji. Pierwsze dane na temat wskaźnika podane są na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie.
Dla jakich krajów powstał indeks wiarygodności ekonomicznej?
W tej edycji uwzględnione są: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry i Rumunię. Wartość ogólnego wskaźnika dla wszystkich analizowanych krajów jest ujemna. Najniższa dla Węgier -2,48, najwyższa, choć na minusie, dla Czech: –0,2. W przypadku Polski jest to –1,25, nieco lepiej niż rok wcześniej (-1,78), ale znacząco gorzej niż dwa lata temu.
- Pogorszenie poziomu wiarygodności dotyczy nie tylko Polski, ale też innych krajów. Najprawdopodobniej okazało się, że poluzowanie przestrzegania zasad w pandemii nie przyniosło katastrofalnych, skutków, więc rządzący nadal prowadzą taką politykę – dodaje dr Bartłomiej Biga.
By określić IWE, ekonomiści analizowali na podstawie 87 wskaźników osiem obszarów życia gospodarczego i społecznego w ciągu dziewięciu od 2015 do 2023 r. Są to: praworządność, swoboda działalności gospodarczej, wiarygodność finansów publicznych, stabilność systemu finansowego, ochrona i bezpieczeństwo pracy, jakość usług publicznych, środowisko i klimat, respektowanie zobowiązań międzynarodowych.
Na EKF przedstawione są wyniki dotyczące w szczególności praworządności, finansów publicznych oraz stabilności systemu finansowego.