100 dni rządu Donalda Tuska. Gospodarczy sukces i porażki. "Można to było zrobić"

Sukces: odblokowanie pieniędzy z UE. Porażka: brak jasnej polityki gospodarczej i niespełnienie wielu obietnic.

Aktualizacja: 22.03.2024 06:15 Publikacja: 22.03.2024 04:30

Premier Donald Tusk

Premier Donald Tusk

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Dopiero 13 grudnia, dwa miesiące po wyborach, prezydent Andrzej Duda powołał rząd Donalda Tuska. Właśnie mija 100 dni pracy tego gabinetu.

A gdzie biała księga?

– Jest jeden ogromny sukces: odblokowanie pieniędzy unijnych – mówi ekonomista prof. Witold Orłowski. – To, co najważniejsze, to oczywiście sięgnięcie po unijne pieniądze – wtóruje Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club.

Tuskowi udało się w krótkim czasie zamknąć spór z Komisją Europejską i do Polski zaczęły płynąć pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale też z Funduszu Spójności. To w sumie niemal 600 mld zł.

– W wielu innych dziedzinach trwają prace. Dotyczy to m.in. ułatwień dla przedsiębiorców, natomiast trzeba powiedzieć, że „100 konkretów na 100 dni” było w znacznej mierze dokumentem propagandowym, a nie programowym – mówi prof. Orłowski. – Przede wszystkim dlatego, że Platforma Obywatelska nie rządzi sama, lecz w koalicji, nie ma więc w Sejmie samodzielnej większości dla poparcia swoich pomysłów. Ma prezydenta, który zapowiedział wetowanie większości ustaw – tłumaczy.

Czytaj więcej

Tusk: kwota wolna 60 tys. w tym roku nie jest możliwa, ale będzie faktem

Jego zdaniem pretensje do rządu i koalicji można mieć nie za to, że nie są spełniane niemożliwe do natychmiastowego zrealizowania obietnice, jak np. podwyżka kwoty wolnej od podatku, nierealna w tej chwili z powodu konsekwencji dla budżetu. – Wśród zapowiedzi była natomiast biała księga, która miała pokazać rzeczywisty stan finansów publicznych. Nie ma tego – mówi prof. Orłowski. – Cały czas nie wiemy też, jaka ma być strategia gospodarcza tego rządu. Nie mamy dokumentów programowych, nie mamy deklaracji w tym zakresie. W 100 dni można to było zrobić. Tu nie ma wymówek, nie jest potrzebna zgoda prezydenta – punktuje.

Na brak owej białej księgi uwagę zwraca też Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego. – Gdy wchodzę do kuchni, to nawet jeśli był tam porządek, muszę po swojemu wszystko dobrze wysprzątać, zanim zacznę gotować. Tym bardziej jeśli poprzednik zostawił straszny bałagan. I temu miała służyć biała księga. Miała pokazać stan finansów i ułatwić sprzątanie po rządach PiS – mówi ekonomistka. – Łatwiej byłoby z nią tłumaczyć, dlaczego pewne rzeczy się robi, a innych nie można zrobić – dodaje.

Łukasz Bernatowicz po stronie plusów wymienia zmiany zasad opłacania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców, które rząd ogłosił w czwartek. – Sukcesem jest rozpoczęcie naprawy wymiaru sprawiedliwości. Z punktu widzenia przedsiębiorców był on kompletnie nieprzewidywalny, niewydolny. Liczymy na dokończenie zmian – mówi szef Związku Pracodawców BCC.

Minusem w jego ocenie jest brak spełnienia obietnicy podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. – Rozumiem jednak wstrzymanie się z tą reformą do czasu naprawy finansów państwa po poprzednim rządzie. Zwłaszcza że są inne pilne wydatki, choćby zbrojeniowe, które powodują zmianę priorytetów – mówi Bernatowicz.

W jego ocenie wolniej, niż się spodziewano, idzie wymiana władz w spółkach państwowych. – Nie czyniłbym z tego zarzutu, bo świadczy to o tym, że nie są to działania emocjonalne, lecz poszukiwani są dobrzy kandydaci – tłumaczy.

Trudna ocena 100 dni rządu Donalda Tuska

– Z oceną dla rządu jest kłopot. Bo z jednej strony mamy piątkę za odblokowanie pieniędzy z UE, z drugiej dwóję za brak strategii gospodarczej. Wychodzi z tego trójka, która nie jest oceną złej polityki, tylko tego, co można i trzeba było zrobić, a nie fantazji, że wszystko trzeba było zrobić – mówi prof. Witold Orłowski.

Łukasz Bernatowicz ocenia, że choć do spełnienia wszystkich obietnic jest daleko, to po 100 bardzo ciężkich dniach rząd w aspektach gospodarczych wypada dobrze. Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek uchyla się od odpowiedzi: – Trudno oceniać, co się udało, bo wszystko jest w procesie. Nie wystawiam ocen studentom w środku semestru.

Dopiero 13 grudnia, dwa miesiące po wyborach, prezydent Andrzej Duda powołał rząd Donalda Tuska. Właśnie mija 100 dni pracy tego gabinetu.

A gdzie biała księga?

Pozostało 96% artykułu
Gospodarka
Największy kryzys wizerunkowy w historii MFW. Jednak będzie powrót do Rosji
Gospodarka
Odbudowa po powodzi uderzy w inne inwestycje?
Gospodarka
Polska właśnie dostała lek na kaca po stracie fabryki Intela
Gospodarka
Viktor Orban „przejechał” się na elektrykach. Gospodarka już cierpi
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Gospodarka
MFW odwołuje misję do Rosji. To nie były „problemy techniczne”