Jest 13. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Co zawiera?

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej wstępnie przyjęli 13. pakiet sankcji wobec Rosji. Na czarną listę trafi około 200 nowych firm i osób.

Publikacja: 21.02.2024 10:50

Jest 13. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Co zawiera?

Foto: REUTERS/Liesa Johannssen

Informuje o tym przedstawicielstwo Belgii w Radzie Unii Europejskiej na swoim koncie w portalu X.

„Ten pakiet jest jednym z najszerszych zatwierdzonych przez UE. Zostanie on poddany procedurze pisemnej i zostanie oficjalnie zatwierdzony 24 lutego” – wyjaśniło przedstawicielstwo.

Uderzenie w rosyjską zbrojeniówkę

Bloomberg, powołując się na dokumenty zawierające propozycje nowego pakietu, napisał, że nowymi ograniczeniami zostanie objętych 55 firm i 60 osób z Rosji powiązanych z produkcją broni lub dostawami kluczowych technologii i komponentów elektronicznych dla rosyjskich przedsiębiorstw przemysłu zbrojeniowego.

Czytaj więcej

Brytyjska marka pozbywa się martwego lwa z logo. Ma być mniej biblijne

Według agencji na listę sankcyjną może zostać dopisanych szereg urzędników, w szczególności były pracownik prezydenckiej służby bezpieczeństwa i obecny gubernator obwodu tulskiego, generał pułkownik Aleksiej Dyumin.

Reuters, cytując europejskich dyplomatów, podał, że 13. pakiet obejmie „setki podmiotów prawnych i osób fizycznych”, ale bez „wielkich nazw (firm — red)”. Na liście są natomiast firmy z Iranu, Korei Północnej i Chin, wspierające rosyjską wojnę.

Trzy chińskie czarne owce

Portal internetowy EUObserver, powołując się na swoje źródła, wymienił wpisane na listę sankcyjną chińskie firmy. Są to Guangzhou Ausay Technology, Shenzhen Biguang Trading i Yilufa Electronics, szefowie północnokoreańskiego ministerstwa obrony oraz firm rosyjskich oskarżeni o dostarczanie amunicji z KRLD.

Nowy, 13. pakiet unijnych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, oprócz środków wobec trzech chińskich firm, nakłada ograniczenia handlowe na firmy z Turcji i Indii, które dostarczają Rosji technologie wojskowe – podaje portal Euractiv, powołując się na europejskich dyplomatów.

Źródła podają również, że nowy pakiet sankcji obejmuje ograniczenia handlowe wobec indyjskich i tureckich firm, które pomagają Rosji „uzyskać dostęp do zabronionych komponentów i technologii”. Dzisiaj  Stowarzyszenie Banków Turcji ostrzegło swoich członków przed obsługą operacji rosyjskich klientów. Ma to związek z sankcjami i ostrzeżeniami Białego Domu.

W ramach nowego pakietu unijni dyplomaci zgodzili się także na zamrożenie aktywów i zakaz wydawania wiz dla północnokoreańskiego ministra obrony Kanga Sun-nama, którego uważają za odpowiedzialnego za „dostarczanie Moskwie rakiet balistycznych”.

Europejscy dyplomaci powiedzieli Euractiv, że pakiet został zatwierdzony „bardzo szybko”. Oczekuje się, że 13. pakiet zacznie obowiązywać w terminie do piątku, 23 lutego. Według szefa dyplomacji europejskiej, Josepa Borrella, działania skierowane są do przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Przedłużenie dotychczasowych sankcji

Szef europejskiej dyplomacji, Josep Borrell, wyjaśnił na stronie X, że wprowadzone środki dotkną sektor obronny i wojskowy, a także organizacje zaangażowane w obchodzenie dotychczas nałożonych na Rosję sankcji.

Zatwierdzono także odrębną decyzję o przedłużeniu o kolejne sześć miesięcy sankcji wobec ponad 1900 osób i firm z Rosji i Białorusi. Według Borrella Węgry chciały skreślić kilka osób z listy sankcyjnej, ale to się nie udało. Mówimy o takich osobach jak rosyjscy oligarchowie  Aliszer Usmanow, Wiaczesław Kantor i Nikita Mazepin.

Informuje o tym przedstawicielstwo Belgii w Radzie Unii Europejskiej na swoim koncie w portalu X.

„Ten pakiet jest jednym z najszerszych zatwierdzonych przez UE. Zostanie on poddany procedurze pisemnej i zostanie oficjalnie zatwierdzony 24 lutego” – wyjaśniło przedstawicielstwo.

Pozostało 93% artykułu
Gospodarka
Największy kryzys wizerunkowy w historii MFW. Jednak będzie powrót do Rosji
Gospodarka
Odbudowa po powodzi uderzy w inne inwestycje?
Gospodarka
Polska właśnie dostała lek na kaca po stracie fabryki Intela
Gospodarka
Viktor Orban „przejechał” się na elektrykach. Gospodarka już cierpi
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Gospodarka
MFW odwołuje misję do Rosji. To nie były „problemy techniczne”