- Nadzieje i oczekiwania przedsiębiorców po 15 października znacząco wzrosły, nowa opcja polityczna jest im przyjaźniejsza. BCC z uwagą śledziło kampanię wyborczą. Sami również, w cyklu spotkań, oddaliśmy głos ekspertom gospodarczym wszystkich opcji politycznych, aby ułatwić przedsiębiorcom dokonanie właściwego wyboru. Teraz nadchodzi czas weryfikacji wyborczych zapowiedzi – powiedział otwierając posiedzenie Gospodarczego Gabinetu Cieni jego przewodniczący Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club.
Dodał, że Gospodarczy Gabinet Cieni BCC nie chce być tylko recenzentem działań nowego rządu. - Jeszcze przed jego uformowaniem, przedstawiamy rekomendacje, dotyczące kluczowych zmian w ważnych obszarach z punktu widzenia przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. Liczymy, że głos naszych ekspertów zostanie wysłuchany i wzięty pod uwagę przy tworzeniu programu gospodarczego przez koalicję rządową, a nasze postulaty znajdą odzwierciedlenie w konkretnych rozwiązaniach legislacyjnych. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia merytorycznej dyskusji nad naszymi postulatami w trosce o polską gospodarkę i naszych przedsiębiorców – stwierdził szef BCC.
Czytaj więcej
We wtorek, 21 listopada, Komisja Europejska ma wydać pozytywną rekomendację w sprawie zwiększenia Krajowego Planu Odbudowy dla Polski. Chodzi o dodatkowe pożyczki na kwotę 23 mld euro, o które Polska wystąpiła 31 sierpnia.
Walka z inflacją, ułatwienia dla biznesu, KPO
Na liście rekomendacji GGC BCC dla nowego rządu znalazły się m.in.: skuteczna walka z obecną, trudną dla przedsiębiorców sytuacją gospodarczą, przede wszystkim z wysoką inflacją oraz wysokimi kosztami finansowania działalności, ustabilizowanie cen nośników energii, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, zbilansowanych i tanich źródeł energii, jak najszybsze odblokowanie środków z KPO, które dałyby impuls gospodarce i działały antyinflacyjnie i proinwestycyjnie oraz stabilizowały kurs złotego, a także powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy oczekują też stabilności prawa podatkowego i ubezpieczeń społecznych.
Aby zmniejszyć w sposób istotny ryzyko dużego kryzysu polskich finansów publicznych, proponują, by głęboka i szybka restrukturyzacja sektora energetycznego była finansowana głównie przez kapitał unijny, prywatny polski oraz zagraniczny, a nie przez kapitał publiczny. Zmniejszenia rentowności skarbowych papierów wartościowych, a więc kosztu obsługi długu publicznego, służyć powinno wejście Polski do strefy euro. Dla podnoszenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw i gospodarki niezbędne jest promowanie i wspieranie przez rząd innowacji i inwestycji przedsiębiorstw w nowe technologie, działające w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji m.in. automatykę, cyfryzację, robotykę, Przemysł 5.0, duże zbiory danych.