Naukowcy z Centre for Economic Performance z London School of Economics (LSE) postanowili zbadać jaki był wpływ brexitu na ceny konsumenckie produktów spożywczych. Chcieli w ten sposób dowiedzieć się, w jakim stopniu na gospodarstwa domowe przeniesione zostały koszty biurokracji wynikającej z opuszczenia Unii Europejskiej. I nie mają optymistycznych wniosków.
Czytaj więcej
Unia Europejska opracowała projekt ustawy, która przewiduje konieczność wykazywania organom nadzoru przez banki i innych uczestników rynku w Unii, że nie zależą zbytnio w rozliczaniu instrumentów pochodnych od wyspecjalizowanych firm w Londynie.
- Stwierdziliśmy, że opuszczenie Unii Europejskiej spowodowało wzrost cen produktów żywnościowych o 3 procent rocznie, co doprowadziło do wzrostu o 6 procent w ciągu dwóch lat – piszą naukowcy z cytowanym przez „The Guardian” raporcie.
Z wyliczeń naukowców opublikowanych w raporcie, którego tytuł w wolnym tłumaczeniu brzmi „Bariery pozataryfowe a ceny konsumpcyjne: dowody z Brexitu”, wynika, że opuszczenie Unii wpłynęło na wzrost kosztów żywności na rynku o 5,84 mld funtów, co średnio na gospodarstwo domowe daje 210 funtów w ciągu dwóch lat. Przy czym średnia nie oddaje tego, jak koszty rozłożyły się w społeczeństwie.
Według badaczy CEP LSE znacznie mocniej odczuli ten wzrost cen najbiedniejsi, którym brexit dorzucił 1,1 procent wzrostu kosztów utrzymania, podczas gdy 10 procentom najzamożniejszych gospodarstw domowych brexit dołożył raptem 0,7 proc. wzrostu kosztów utrzymania.