Jak już informowaliśmy w „Rz", w najbliższym czasie ma się zmienić model biznesowy „Inwestycji polskich" (IP). Ma to nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Na pewno zaś w II kwartale.
Coraz więcej też wiadomo, jak program ma działać po zmianach.
Jeden program
Do tej pory program opierał się na dwóch filarach. Pierwszym były działania podejmowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (kredyty i poręczenia). Drugi człon stanowiła specjalnie do tego powołana spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR), która z kolei angażuje się kapitałowo w przedsięwzięcia z zakresu inwestycji infrastrukturalnych.
Z naszych informacji wynika, że teraz oba te człony mają zostać połączone. PIR mają się zaś stać podmiotem zarządzającym funduszami inwestycyjnymi administrowanymi dotąd przez TFI BGK. I właśnie od tego, kiedy zostanie podpisana umowa między BGK oraz PIR, zależy, kiedy dokładnie projekt zostanie wdrożony.
Ministerstwo Skarbu Państwa wyjaśnia, że modyfikacje wprowadzane są po to, by bardziej przejrzysta struktura ułatwiła inwestorom dostęp do finansowania w ramach programu „Inwestycje polskie".