Szacuje się, że przeciętna koszulka musi pokonać około 18 tys. kilometrów podróży przez cały świat, zanim trafi do sklepu w Warszawie. Gdy zestawimy to ze skalą konsumpcji w naszej części świata, lepiej rozumiemy skalę wyzwań środowiskowych, z jakimi wiążą się nasze codzienne wybory. Dostrzegając te wyzwania, coraz więcej europejskich państw przyjmuje szerokie spojrzenie na środowiskowe i społeczne konsekwencje, jakie wywołują łańcuchy dostaw podmiotów działających na ich terenie.
– Regulacje w tym względzie przyjęły już Niemcy, Francja, Holandia, Norwegia czy Wielka Brytania. Analogiczne rozwiązania przygotowuje również Unia Europejska w dyrektywie Corporate Sustainability Due Diligence (CSDD), której przyjęcie oczekiwane jest jeszcze w bieżącej kadencji unijnych instytucji – komentuje Dariusz Kryczka, lider Centrum Kompetencyjnego Europejskiego Zielonego Ładu w EY.
Ustawa pod lupą
Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz (LkSG), czyli przyjęta 11 czerwca 2021 r. ustawa dotycząca należytej staranności w łańcuchu dostaw, weszła w życie od 1 stycznia 2023 r. Obowiązuje ona spółki posiadające siedzibę w Niemczech i zatrudniające powyżej 3000 pracowników, a od stycznia 2024 r. będzie obowiązywała podmioty zatrudniające od 1000 pracowników.
Polscy przedsiębiorcy będący poddostawcami niemieckich partnerów powinni spodziewać się wyraźnego wzrostu wymagań raportowych z zakresu ochrony środowiska i praw człowieka.
– W tym celu konieczne będzie jak najszybsze wdrożenie u polskich podmiotów odpowiednich procedur monitoringu i raportowania dostosowanych do profilu prowadzonej działalności. Wsparcie doświadczonego doradcy pozwoli na sprawne dostosowanie się do nowych wymagań – podkreśla Kryczka.