Euroclear nie odblokuje rosyjskich aktywów. Amerykanie to uniemożliwili

Kolejny efekt nowych sankcji USA. Największy depozytariusz Europy - belgijski Euroclear, przerwał proces odblokowania rosyjskich aktywów. Rosjanie nie dostaną z nich ani centa.

Publikacja: 15.06.2024 12:03

Euroclear nie odblokuje rosyjskich aktywów.  Amerykanie to uniemożliwili

Foto: Adobestock

Jak wynika z pisma Euroclear do klientów w Rosji, do którego dotarła gazeta RBK, depozytariusz Euroclear zawiesił bezterminowo wszystkie procesy obsługi rosyjskich aktywów z udziałem rosyjskiego Krajowego Depozytu Rozliczeniowego (NSD) w związku z objęciem go blokującymi sankcjami USA.

Euroclear zagrożony sankcjami wtórnymi USA

Euroclear przypomina, że 12 czerwca 2024 r. Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA nałożyło sankcje blokujące na NSD. „Obejmuje to natychmiastowe zamrożenie aktywów Krajowego Depozytu Rozliczeniowego (NSD), a także nałożenie wtórnych sankcji na wszystkie osoby zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym nr 14024” – wyjaśnił depozytariusz w piśmie do klientów.

Dekret nr 14024 zakłada możliwość wprowadzenia wtórnych sankcji wobec osób udzielających jakiejkolwiek pomocy rosyjskim firmom i osobom fizycznym objętym sankcjami. Ponadto 13 czerwca Wielka Brytania przystąpiła do sankcji wobec NSD, co oznacza również zamrożenie aktywów depozytariusza, podał w piśmie Euroclear. NSD znajduje się pod sankcjami UE od czerwca 2022 r.

„Analizujemy także wpływ nowych sankcji na wewnętrzne bezpłatne rozliczenia lokalnych rosyjskich papierów wartościowych” – czytamy w piśmie (mówimy o papierach wyemitowanych przez rosyjskich emitentów, które również zostały zablokowane w depozycie).

Co działania Euroclear oznaczają dla rosyjskich inwestorów?

Jak wyjaśnili prawnicy zajmujący się sankcjami, odblokowanie aktywów w ramach licencji wiąże się z ich przeniesieniem do innego depozytu. Ponieważ jednak odblokowane aktywa na jednym etapie łańcucha dostaw są uwzględniane w NSD, Euroclear nie może przeprowadzić takiego przeniesienia bez wyjaśnienia wpływu zablokowania amerykańskich sankcji wobec rosyjskiej organizacji na nią lub bez zezwolenia wydanego przez amerykański OFAC.

Mimo decyzji Euroclear rosyjscy prawnicy nie ustępują w pracach nad składaniem, w imieniu rosyjskich firm i bogaczy, wniosków o wydanie licencji, umożliwiającej dostęp do aktywów.

„Na dziś jedyną opcją jest czekać. Osobom, które są w trakcie ubiegania się o licencje, radzę kontynuować ten proces – lepiej złożyć wniosek niż nie robić nic. Ale w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch wszyscy (depozytariusze, organy regulacyjne) będą przygotowywać komentarze na temat interpretacji tych sankcji” – powiedział Jurij Kandoszko broker Mind Money.

Czytaj więcej

G7 dobierze się do aktywów Rosji. Będą nowe, „imponujące” sankcje

Plan Kremla na odblokowanie aktywów

Zagraniczne aktywa rosyjskich inwestorów i wszystkie płatności z nimi związane są od wiosny 2022 roku zamrożone w europejskich depozytach Euroclear i Clearstream. Według Banku Rosji blokada dotknęła ponad 5 milionów prywatnych inwestorów. jest wśród nich sam bank centralny i wiele rosyjskich firm państwowych.

Procedura sankcji UE przewidywała możliwość odblokowania aktywów po uzyskaniu ogólnych licencji od europejskich regulatorów. W grudniu 2022 roku NSD otrzymało takie licencje od firm Euroclear i Clearstream. Następnie inwestorzy prywatni i instytucjonalni mogli składać indywidualne i zbiorowe wnioski o odblokowanie aktywów. Według prawników ds. sankcji inwestorzy złożyli kilka tysięcy wniosków o wydanie licencji, ale pozytywne decyzje otrzymało może kilkadziesiąt wnioskodawców.

Aby odblokować aktywa, strona rosyjska zaprosiła więc inwestorów do wzięcia udziału w tzw. giełdzie. Oznacza to, że inwestorzy zagraniczni, wykorzystując pieniądze z rachunków typu C (na które wpływają płatności z tytułu rosyjskich papierów wartościowych na rzecz nierezydentów – dywidendy, kupony i umorzenia) będą mogli kupić zablokowane zagraniczne papiery wartościowe od Rosjan.

Rosyjscy inwestorzy złożyli już wnioski o sprzedaż aktywów na łączną kwotę 35 miliardów rubli – poinformował organizator giełdy, brokerska Izba Inwestycyjna. Do 5 lipca zainteresowani cudzoziemcy mogą składać wnioski o ich zakup. Jednak po amerykańskich sankcjach cały rosyjski plan odzyskania aktywów rozsypał się jak domek z kart.

Jak wynika z pisma Euroclear do klientów w Rosji, do którego dotarła gazeta RBK, depozytariusz Euroclear zawiesił bezterminowo wszystkie procesy obsługi rosyjskich aktywów z udziałem rosyjskiego Krajowego Depozytu Rozliczeniowego (NSD) w związku z objęciem go blokującymi sankcjami USA.

Euroclear zagrożony sankcjami wtórnymi USA

Pozostało 92% artykułu
Finanse
Chaos w biznesie da się kontrolować
Finanse
Powódź a kredyty i podatki. Czy będzie można je zawiesić?
Finanse
Miliardy Rosji ukryte za granicą. Naprawdę są poza zasięgiem sankcji?
Finanse
Ile kosztowałyby igrzyska olimpijskie w Polsce?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Finanse
Obligacje detaliczne z rekordem sprzedaży