– Wyniki inwestycyjne po pierwszych siedmiu miesiącach tego roku są naprawdę znakomite – mówił w czwartek Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, w programie „Prosto z Parkietu”. Dla strategii akcyjnych wyniki od początku roku po lipcu sięgają 30 proc., a w funduszach gotówkowych stopy zwrotu za ten okres wynoszą 7,5 proc. – To świetne wyniki, które powodują, że zainteresowanie funduszami narasta i możemy się spodziewać bardzo udanej drugiej połowy tego roku i udanego roku 2024 r. – mówił ekspert.
Czytaj więcej
Popyt pracowniczych funduszy na polskie akcje sięgnie w tym roku około 2 mld zł i jest to sporo mniej, niż wynosiły szacunki analityków sprzed kilkunastu miesięcy.
Fenomen na rynku
– Ten wynik, 7,5 proc. stopy zwrotu, jest fenomenalny. Gdybyśmy na początku tego roku mówili, że wyniki z najprostszych funduszy dłużnych mogą sięgać 12 proc., to wydaje się, że niewielu inwestorów wierzyłoby w taką tezę, a to się na naszych oczach dzieje – mówił Buczek. Chodzi o najciekawsze według niego obecnie zjawisko na rynku, czyli przepływ pieniędzy z banków, z depozytów i kont oszczędnościowych, w kierunku funduszy dłużnych, szczególnie dawnych funduszy gotówkowych. Eksperci Quercusa prognozowali na początku roku stopy zwrotu na poziomie 10 proc., ale właśnie podwyższyli swoje oczekiwania do 10–12 proc., a bieżące wyniki pozwalają spodziewać się osiągnięcia górnego wyniku. To zdecydowanie więcej niż w bankach, które oferują teraz na półrocznych czy rocznych depozytach ok. 6–7 proc. – Skala zjawiska jest już spora, mówimy o 2 mld zł miesięcznie w skali całego rynku. To zjawisko może się nasilać w kolejnych miesiącach, bo wyniki od początku roku będą coraz lepsze, a oprocentowanie depozytów będzie spadać – mówi Buczek.
Ten fenomen ekspert wyjaśnia bessą na rynku instrumentów dłużnych w Polsce i na świecie w latach 2021–2022, bardzo wysokimi stawkami WIBOR, a także rozszerzonymi spreadami kredytowymi, bo fundusze inwestycyjne w ubiegłym roku miały sporo umorzeń. – Naszym zdaniem w najbliższych kwartałach te stopy zwrotu powinny się utrzymać, patrząc na 12 miesięcy w przód. W przypadku najprostszych funduszy gotówkowych oczekujemy stóp zwrotu rzędu 10 proc., to są znakomite wyniki. Myślę, że fundusze dostępne na polskim rynku będą przyciągać klientów i środki – mówił Buczek w programie „Prosto z Parkietu”.
Czytaj więcej
TFI łatwo znajdują chętnych na fundusze dłużne, które się dobrze prezentują. Ramię w ramię idą z nimi bardziej ryzykowne, ale nikt się o nie nie zabija..