W środę na międzybankowej giełdzie walutowej w Moskwie dolar odnowił swoje maksimum z 6 lipca, przekraczając 93 rubli; euro - skoczyło powyżej 102 rubli; a juan kosztował powyżej 13 rubli, co obserwowano ostatni raz w kwietniu 2022 r, miesiąc po rosyjskiej agresji na Ukrainę i pierwszym pakiecie zachodnich sankcji.
Czytaj więcej
Od 1 sierpnia rosyjski rubel będzie występował w potrójnej postaci: gotówkowej, bezgotówkowej i cyfrowej. Do handlu cyfrowym rublem powstanie specjalna platforma elektroniczna.
- Po zakończeniu okresu podatkowego kurs rubla osłabł z powodu braku wsparcia ze strony eksporterów. Oczywiste jest, że repatriacja dochodów z wymiany walut jest trudna - powiedział Siergiej Konygin, starszy ekonomista banku inwestycyjnego Sinara dla RIA Novosti. - Rubel słabnie przy braku podaży waluty. Importerzy i duże firmy domagają się obcej waluty w ramach wykupu akcji nieprzyjaznych nierezydentów. Część waluty rozlicza się na rachunkach zagranicznych, obroty na giełdzie utrzymują się na niskim poziomie – dodaje Konygin.
Według Sofi Donets i Andrieja Miełaszenko, głównych ekonomistów na Rosję i WNP w Renaissance Capital, „w ciągu ostatnich kilku miesięcy byliśmy świadkami deprecjacji rubla w pierwszych tygodniach miesiąca przy braku znaczących wpływów z wymiany walutowej z eksportu i pewnym spadku wielkości obrotów w stosunku do końca miesiąca. W sierpniu ten trend prawdopodobnie się utrzyma. Jednocześnie zwracamy uwagę, że rezerwa dla wsparcie rubla do końca sierpnia i do końca roku utrzymuje się zarówno ze względu na wzrost cen ropy, jak i oczekiwane spowolnienie wzrostu popytu importowego - uspokajają rosyjscy ekonomiści.
Czytaj więcej
Kreml przedstawił listę 44 krajów, których brokerzy i banki mogą uczestniczyć w rynku finansowym Rosji. Lista obejmuje kraje, które mimo rosyjskiej wojny, wciąż z nią handlują, m.in. WNP, Zatoki Perskiej, Chiny, Indie, Turcję, Gruzję, RPA czy Brazylię.