Źródłem nowych przepisów są regulacje polskie i międzynarodowe. I tak np. w listopadzie ubiegłego roku uchwałą Rady PANA weszły w życie przepisy dotyczące standardów zarządzania jakością. Z kolei w grudniu opublikowany został tekst dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (tzw. dyrektywa CSRD).
Jakość i technologie...
– Od stycznia mamy strukturalną zmianę w regulacjach wewnętrznych dotyczących firm audytorskich. W latach ubiegłych każda z firm musiała mieć opracowany, opisany i wdrożony system wewnętrznej kontroli jakości zapewniający prawidłowość działania firmy zgodnie ze standardami – mówi Jan Letkiewicz, wiceprezes Grant Thornton. Dodaje, że to niby nieduża różnica, jeśli chodzi o słowa, jednak ogromna jakościowa i organizacyjna. Wszystkie firmy musiały de facto na nowo przemyśleć swoje podejście do zarządzania ryzykiem jakości, dostosować to, co istniało, do wymogów nowych standardów oraz uzupełnić te funkcje, które wymagane są zapisami nowego standardu, a których w firmie dotychczas nie było. Wiązało się to z koniecznością poniesienia istotnych nakładów czasowych i finansowych.
– W największych firmach wymagało to nierzadko wdrożenia zupełnie nowych narzędzi oraz przebudowy istniejących, aby dostosować je do wymogów standardu. Oczywiście wszystkie te działania wiązały się z kosztem dla firm – podkreśla Letkiewicz.
Zmiany prawne wynikają też z coraz większego udziału nowych technologii w audycie.
– Nie da się ukryć, że nowe technologie wkroczyły już na stałe do naszej rzeczywistości. Z tego względu w roku 2022 dokonana została nowelizacja Krajowego Standardu Badania KSB 315, w którym szczegółowo ujęto zagadnienia związane z nowymi technologiami i systemami IT. Standard będzie stosowany przy badaniach sprawozdań finansowych już za rok 2023 - mówi Marzena Błogosz, dyrektor centrum kontroli jakości PKF Consult. Wskazuje, że wymogi standardu dotyczą m.in. uzyskania gruntownego zrozumienia środowiska IT oraz identyfikacji tych aplikacji, które są narażone na ryzyka i odgrywają kluczową rolę w procesie sprawozdawczości finansowej. Znacznie wyższe wymagania dla audytorów dotyczące IT powodują, że badane jednostki muszą przygotować się na większe zaangażowanie w bezpośrednią komunikację i współpracę z biegłym rewidentem.