Mastercard OFF CAMERA. Znamy laureatów festiwalu w Krakowie

„Do You Love Me?” Toni Noyabrovej i „Tata” Maliszewskiej wygrywają w Krakowie.

Publikacja: 06.05.2023 23:18

Reżyser Tonya Noyabrova podczas gali zamknięcia Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Masterc

Reżyser Tonya Noyabrova podczas gali zamknięcia Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA 2023

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Przyznawana w konkursie „Wytyczanie drogi” Krakowska Nagroda Filmowa im. Andrzeja Wajdy przypadła ukraińskiemu filmowi „Do You Love Me?”. Jury w składzie Ewa Puszczyńska, Michael Seresin, Aidan Gillen tak uzasadnili swój werdykt: „za mocny, niezwykle dojrzale nakręcony portret wyjątkowo trudnych czasów, który sprawia, że chcemy zobaczyć więcej i więcej perypetii wspaniale zagranej głównej bohaterki”.

— To moje pożegnanie z iluzjami dzieciństwa – mówi Tonia Noyabrova. Reżyserka przyznaje, że zrobiła film częściowo autobiograficzny.

Czytaj więcej

„Jestem otchłanią” i „Strażnicy galaktyki 3”. Skromny koniec majówki w kinach

Akcja toczy się w momencie przełomu historii, gdy rozpadał się Związek Radziecki. Noyabrova pokazuje dwa światy. Kira żyje w domu dostatnim jak na warunki radzieckie. Ojciec jest reżyserem, ona sama chce zostać aktorką. To rodzina w której nie brakuje pieniędzy, dobrego, zachodniego ciucha. Ale też rodzina, w której coraz więcej jest niedomówień, mniejszych i większych kłamstw. Coraz później wracający do domu mąż, coraz bardziej nieszczęśliwa żona. I wreszcie rozwód. Przypadek sprawia, że Kira po próbie samobójczej, poznaje młodego lekarza, do którego potem ucieka z domu. I to jest ten drugi świat. Mieszkanie, gdzie każdy pokój zajmuje inna rodzina, ze wspólną łazienką, wspólną kuchnią. Nędza i wielkie dramaty. Takie życie prowadzi młody lekarz, który wraca wieczorem, by runąć na łóżko w rozpaczy, bo właśnie umarł mu pacjent.

— Masz 17 lat, masz swoje marzenia i wyobrażenia o świecie, a musisz zderzyć się z rzeczywistością — mówi Tonia Noyabrova.

Bohaterka filmu musi gwałtownie wyrosnąć, znaleźć własną drogę, własne wartości, własne miejsce w życiu.

Dzisiaj, gdy w Ukrainie toczy się wojna, „Do You Love Me” nabiera dodatkowych znaczeń.

Czytaj więcej

Nie żyje Jerry Springer. Słynny prezenter miał 79 lat

Również konkurs filmów polskich wygrał film, który powstał we współpracy z Ukrainą. „Tata” Anny Maliszewskiej to połączenie dramatu rodzinnego z kinem drogi. I znów opowieść o dojrzewaniu, tylko tym razem do ojcostwa. Michał jest kierowcą tirów. Samotnie wychowuje małą córkę, jego żona zmarła po porodzie. Kiedy mężczyzna wyjeżdża w trasę małą opiekuje się ukraińska niania, która mieszka w tym samym domu razem ze swoją wnuczką. Miśka i Lena przyjaźnią się, są niemal jak siostry. Tak jest do chwili, gdy babcia nagle umiera na zawał czy wylew. Michał musi stawić czoła sytuacji – dorosnąć do roli ojca, wziąć na siebie odpowiedzialność za obie dziewczynki. Dostarczyć Lenę do Ukrainy, rozwiązać sprawę pogrzebu nielegalnie zatrudnianej Ukrainki.

Swój werdykt jury w składzie Debbie McWilliams, Marianne Blicher, Bernd Buder uzasadniło: „Ten film pozwala na wejście do świata, o którym niewiele wiemy, zarazem zabierając nas w emocjonalną podróż. Jest oryginalny i perfekcyjnie balansuje pomiędzy dramatyzmem i humorem”.

W konkursie polskim przyznane zostały również nagrody aktorskie. Dostali je Dorota Pomykała za wielką kreację w filmie „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej (jak uzasadnili jurorzy: „za altruistyczną i opanowaną grę aktorską, która jest zarazem uwewnętrzniona, ale jasno pokazuję wszystkie emocje bohaterki. Za odwagę i szczerość”) oraz Eryk Lubos za rolę w filmie „Tata” - „za stworzenie postaci, w którą wierzymy; charakteru który początkowo jest niesympatyczny i nie dający się lubić, a którego finałowo kochamy wszyscy. Za kreację prawdziwą i szczerą w każdym, najdrobniejszym szczególe”.

Nagroda za najlepszy debiut aktorski przypadła Soni Szyc, która obok swojego ojca Borysa Szyca wystąpiła w filmie „Miało cię nie być”. Tutaj uzasadnienie brzmiało: „za naturalny talent i łatwość odegrania złożonych emocji postaci przechodzącej przez ciężki osobisty dylemat w młodym wieku. Wierzymy w to, że ta rola to początek długiej i wspaniałej kariery”.

Czytaj więcej

„Kiedy skończysz ratować świat”. Amerykański aktor i krewni z Polski

Laureatką nagrody Female Voice w wysokości 50 tys. zł ufundowanej przez Bank BNP Paribas Mastercard została Klaudia Śmieja-Roztworowska, producentka „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej „za doskonałość i wybitną pracę nad niezwykłym filmem, który jest dopracowany w każdym aspekcie, lecz przede wszystkim za odwagę i brawurę we wcieleniu w życie wizji tego dziwnego świata przedstawionego w filmie”.

Nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków FIPRESCI przypadła filmowi „Chleb i sól” Damiana Kocura „za intrygujące i subtelne zdjęcia, konstruktywną analizę problemów społecznych oraz imponującą grę aktorską”.

KIPA (Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych) swoje wyróżnienie przyznała Jakubowi Mrozow za produkcję filmu „Słoń”, zaś wyróżnienie przypadło Annie Mazerant i Łukaszowi Kowalskiemu za produkcję filmu dokumentalnego „Lombard

I wreszcie ta nagroda, która zawsze wszystkich twórców bardzo cieszy. Publiczność za najciekawszy film festiwalu uznała „Kobietę na dachu” Anny Jadowskiej.

Przyznawana w konkursie „Wytyczanie drogi” Krakowska Nagroda Filmowa im. Andrzeja Wajdy przypadła ukraińskiemu filmowi „Do You Love Me?”. Jury w składzie Ewa Puszczyńska, Michael Seresin, Aidan Gillen tak uzasadnili swój werdykt: „za mocny, niezwykle dojrzale nakręcony portret wyjątkowo trudnych czasów, który sprawia, że chcemy zobaczyć więcej i więcej perypetii wspaniale zagranej głównej bohaterki”.

— To moje pożegnanie z iluzjami dzieciństwa – mówi Tonia Noyabrova. Reżyserka przyznaje, że zrobiła film częściowo autobiograficzny.

Pozostało 90% artykułu
Film
EnergaCAMERIMAGE: Hołd dla Halyny Hutchins
Film
Seriale na dużym ekranie - znamy program BNP Paribas Warsaw SerialCon 2024!
Film
„Father, Mother, Sister, Brother”. Jim Jarmusch powraca z nowym filmem
Film
EnergaCAMERIMAGE 2024: Angelina Jolie zachwyca w Toruniu jako Maria Callas
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Film
Festiwal Korelacje: Pierwszy taki festiwal w Polsce. Filmy z komentarzem artystów