W poniedziałek w Krakowie odbyła się konferencja Broader Way Forum 2015, zorganizowana przez Huawei Polska, podczas której dyskutowano o sposobach realizacji Narodowego Planu Szerokopasmowego w kontekście Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W konferencji zatytułowanej "2020 Better Connected Poland" wzięli udział zarówno przedstawiciele rządu, administracji publicznej, jak i przedsiębiorcy telekomunikacyjni.
Otworzył ją Deng Taihua, wiceprezes Huawei na Europę Środkowowschodnią i Kraje Nordyckie, który wyraził nadzieję, że spotkanie będzie dobrą okazją do dyskusji o cyfryzacji Polski, w tym strategii, regulacjach i budowie sieci szerokopasmowych.
- Według ostatnich statystyk, Internet szerokopasmowy z 35-proc. udziałem przegonił koleje w rankingu usług mających największy wpływ na światową gospodarkę. W związku z tym można powiedzieć, że szerokie pasmo stało się dla każdego kraju podstawową kompetencją oddziałującą na gospodarkę, a infrastruktura tego rodzaju jest kluczowa dla społeczeństwa - mówił Deng Taihua. - Mimo to, rozwojowi sieci szerokopasmowych towarzyszą różnorakie wyzwania, szczególnie jeśli chodzi o model inwestycji, koszty budowy oraz współpracy partnerów w ramach łańcucha wartości – wskazał Deng Taihua.
Według niego, rozwój sieci dostępu do Internetu wymaga specyficznych dla każdego kraju rozwiązań. Wskazał, że najbardziej efektywnym sposobem realizacji inwestycji tego typu, szczególnie na obszarach oddalonych od dużych skupisk ludzkich są partnerstwa publiczno-prywatne, w ramach których operatorzy uzyskują zachęty i dotacje. Według niego, Polska będzie stanowiła modelowy przykład takiego podejścia.
Taihua wskazał także, że 70 proc. kosztu budowy sieci szerokopasmowego dostępu stanowią opłaty za rezerwację częstotliwości radiowych, zakup wyposażenia stacji bazowych oraz budowę rurociągów i kabli. Dlatego też przedstawiciele rządu i operatorów powinni wypracować rozsądną politykę i standardy promujące współpracę między różnymi segmentami gospodarki (w Polsce zainicjowana została kooperacja branż: telekomunikacyjnej, energetycznej i kolejowej).