W czasie, gdy decyzja o przyjęciu Szwecji i Finlandii do NATO będzie ratyfikowana przez parlamenty wszystkich 30 państw, które wchodzą obecnie w skład NATO, sojusznicy z NATO zapewnią tym państwom zwiększoną obecność wojskową Sojuszu na północy Europy (w państwach, które są już członkami NATO - krajach bałtyckich, Danii i Norwegii), będą prowadzić więcej ćwiczeń wojskowych w tych krajach, a na Morzu Bałtyckim ma pojawić się więcej patroli morskich Sojuszu. Nie jest wykluczona również rotacyjna obecność wojskowa żołnierzy z USA i Wielkiej Brytanii w Finlandii i Szwecji - mówią rozmówcy Reutera.
Czytaj więcej
Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, w czasie konferencji prasowej z premier Szwecji, Magdaleną Andersson, oświadczył, że Londyn podpisał "historyczną" deklarację o wsparciu w zakresie bezpieczeństwa ze Szwecją, w świetle "próżnej pychy XXI wiecznego tyrana".
Jednak do zakończenia procesu ratyfikacji Szwecja i Finlandia nie będą objęte kolektywnym zobowiązaniem do obrony, jakie narzuca na sojuszników z NATO artykuł 5 Traktatu Północnoatlantyckiego - zaznacza Reuters.
Prezydent Finlandii, Sauli Niinisto, ma przedstawić swoje stanowisko w sprawie członkostwa kraju w NATO 12 maja. Granica lądowa Finlandii z Rosją liczy ponad 1 300 km. Wystąpienie Niinisto ma być oficjalnym potwierdzeniem, że Finlandia zamierza dołączyć do NATO.
Wystąpią o członkostwo i zostanie im ono przyznane
Wysoki rangą dyplomata w rozmowie z Reuterem