Pozostajemy w stałym dialogu ze stroną społeczną i organizacjami biznesowymi, efektem są nowe rozwiązania – powiedziała Jadwiga Emilewicz. – Wsłuchaliśmy się w głosy i apele tych większych firm, do 50 pracowników. Będą mogły skorzystać ze zwolnienie na trzy miesiące ze składek ZUS, ale na trochę innych warunkach – powiedziała Emilewicz.
Jak wynika z jej słów, będzie to 50 proc. ulga w składach na ubezpieczenie społeczne, udzielana na podstawie prostego oświadczenia, którego wzór przygotuje ZUS. – Mam nadzieję, że rozwiązania zostaną szybko przyjęte przez Senat i wejdą w życie przed świętami wielkanocnymi – dodała.
Drugim ważnym elementem nowych rozwiązań mają być instrumenty płynnościowe dla firm. Specjalny fundusz ma uruchomić BGK. Chodzi o fundusz gwarancji dla średnich i dużych firm. Gwarancje publiczne mają sięgać do 80 proc. kredytu w wysokości do 260 mln zł. Fundusz będzie też oferował dopłaty do odsetek od zobowiązań dla firm, które nie zdecydują się na tzw. wakacje kredytowe.
W ramach tarczy antykryzysowej 2.0 zwiększy się też tzw. świadczenie postojowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych. Obecnie to jednorazowe świadczenie w wysokości ok. 2 tys. zł, po zmianach będzie można uzyskać je trzy razy.
Bardziej dostępne mają też być mikropożyczki (w wysokości 5 tys. zł) - będą mogli o nie wystąpić także samozatrudnieni, czyli osoby które nie zatrudniają pracowników. Mikropożyczkę będzie można umorzyć, jeśli samozatrudniony utrzyma działalności przez trzy miesiące (dotychczas mikropożyczki dostępne były tylko dla mikrofirm zatrudniających ludzi).