Azoty Tarnów, Puławy – jest umowa o konsolidacji

Azoty Tarnów spodziewają się pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie koncentracji do końca roku, a zatwierdzenia prospektu przez KNF pod koniec listopada lub na początku grudnia

Publikacja: 15.11.2012 08:51

Azoty Tarnów, Puławy – jest umowa o konsolidacji

Foto: materiały prasowe

Tarnów oczekuje decyzji KNF na początku grudnia, a zgody KE na koncentracje do końca roku

Do późnych godzin nocnych trwały dyskusje nad kształtem umowy konsolidacyjnej między zarządami grup chemiczno-nawozowych. Ostatecznie dokument podpisano w terminie – jeszcze 14 listopada przed północą.

W stosunku do porozumienia z 20 września zawartego między spółkami umowa konsolidacyjna zawiera istotne zmiany jeśli chodzi o harmonogram fuzji. Według wcześniej obowiązującego planu Puławy i Tarnów miały do 30 października (a po przesunięciu do 14 listopada) ustalić zasady ładu korporacyjnego, podzielić między siebie obszary biznesowe i zdecydować o losach poszczególnych projektów inwestycyjnych, a w drugim – opracować strategię w zakresie rozwoju i synergii generowanych po połączeniu. Zgodnie z podpisaną przedwczoraj umową kluczowe warunki konsolidacji wejdą w życie dopiero po podwyższeniu kapitału. Wtedy spółki mają dążyć m. in. do maksymalizacji synergii kosztowych, budowy portfela produktowego, optymalizacji logistyki oraz zapewnienia grupie trwałej poprawy pozycji konkurencyjnej i warunków stabilnego rozwoju na globalnym rynku nawozowo-chemicznym.

Połączenie ma być koordynowane przez wspólnie powołany w tym celu komitet do spraw konsolidacji, składający się w równej liczbie z przedstawicieli spółek. Jego głównym zadaniem będzie przygotowanie szczegółowego planu fuzji, przy którego opracowaniu zostaną uwzględnione założenia i cele drugiego etapu połączenia. – Z dotychczasowych prac komitetów sterujących obu stron wynikało, że nie da się zdecydować o ładzie korporacyjnym czy podziale biznesu bez znajomości informacji wrażliwych. A te możemy wymienić dopiero po objęciu kontroli nad Puławami, czyli po wymianie akcji – tłumaczy Jerzy Marciniak, prezes Tarnowa, zapytany o powód przesunięcia terminów kluczowych decyzji.

Jak wynika z wypowiedzi przedstawicieli spółki Komisja Nadzoru Finansowego jest już w końcowej fazie prac prowadzących do podjęcia decyzji o zatwierdzeniu prospektu emisyjnego. Po jego zatwierdzeniu akcjonariuszom Puław tarnowskie zakłady zaoferują swoje akcje zgodnie z parytetem wymiany 2,5 waloru ZAT za jeden papier ZAP. – Jeszcze w tym miesiącu lub na początku grudnia powinniśmy mieć decyzję KNF. W każdym bądź razie jest to już finalny etap procedury zatwierdzania – twierdzi Marciniak.

Jeszcze w tym roku spółka spodziewa się opinii Komisji Europejskiej w sprawie koncentracji. – Jesteśmy spokojni o to, że decyzja będzie pozytywna, bo zostanie podjęta na szczeblu europejskim, a nie przez polski urząd antymonopolowy. Oczekujemy, że Komisja dotrzyma słowa i wyda zgodę w obiecanym wcześniej terminie – zaznacza szef Tarnowa.

Tarnów oczekuje decyzji KNF na początku grudnia, a zgody KE na koncentracje do końca roku

Do późnych godzin nocnych trwały dyskusje nad kształtem umowy konsolidacyjnej między zarządami grup chemiczno-nawozowych. Ostatecznie dokument podpisano w terminie – jeszcze 14 listopada przed północą.

Pozostało 89% artykułu
Biznes
Gigant doradztwa coraz bliżej ugody wartej 600 mln dol. Miał przyczynić się do epidemii opioidów
KONFLIKTY ZBROJNE
Amerykańskie rakiety dalekiego zasięgu nie przyniosą przełomu
Biznes
Foxconn chce inwestować w Polsce. Tajwańska firma szuka okazji
Biznes
Amerykanie reagują na uszkodzenia podmorskich kabli internetowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Polska AI podbiła Dolinę Krzemową