Według WHO podróbki Ozempicu wykryto już w krajach europejskich, takich jak: Wielka Brytania, Irlandia Północna, a także w USA i Brazylii. Są one oferowane w tzw. penach do iniekcji (które zawierają cienkie i krótkie igły), takich samych, jakie używane są w lekach oryginalnych.
Wicedyrektor WHO ds. leków i produktów leczniczych, dr Yukiko Nakatani twierdzi, że w podróbkach może w ogóle nie być głównej substancji czynnej tego leku, jaką jest semaglutyd - albo jest jej zbyt mało, by mógł on prawidłowo działać.
Czytaj więcej
Nowa marka żywności dla osób przyjmujących leki odchudzające, takie jak Ozempic czy Wegovy, będzie miała w opisie na opakowaniu informację, że posiłki są bogate w białko, błonnik i składniki odżywcze, ale nie poda nazw konkretnych leków - poinformował prezes koncernu Nestle.
Skutki zdrowotne takich podróbek mogą być "nieprzewidywalne" - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia.
„Pacjenci stosujący te produkty mogą podjąć działania, takie jak zakup leków na receptę od licencjonowanych lekarzy, a także unikać kupowania leków z nieznanych lub niezweryfikowanych źródeł, takich jak te, które można znaleźć w Internecie” – poinformowała WHO.