Rząd Litwy za zgodą Litewskiego Uniwersytetu Medycznego (LUMS) zatwierdził przekazanie państwu gruntów w obwodzie Radviliši będących dotąd własnością uniwersytetu, pod budowę fabryki amunicji przez niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall, informuje agencja ELTA.
Czytaj więcej
Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall podpisał kontrakt na dostawy luf do 155 mm armatohaubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000).
W zamian za teren o powierzchni 340 hektarów uniwersytet otrzyma od państwa na tym samym obszarze 6 działek, które są jak zapewniają władze, lepsze pod względem całkowitej powierzchni, użytków rolnych i wskaźnika produktywności. Uchwała nakłada na agencje rządowe obowiązek stworzenia uczelni warunków do zbierania plonów na terenach aktualnie znajdujących się pod jurysdykcją uczelni. W przypadku strat powstałych w związku z rozwiązaniem umowy w stosunku do dotychczasowej lokalizacji lub przeniesieniem działalności do nowych lokalizacji, straty te podlegają rekompensacie.
Fabryka pocisków za 180 mln euro
Na początku czerwca władze Litwy i Rheinmetall podpisały umowę za budowę na Litwie fabryki pocisków o wartości 180 mln euro. Projekt uzyskał status projektu strategicznego. „Budowa fabryki Rheinmetall na Litwie jest znaczącym krokiem w stronę zaspokojenia pilnych potrzeb obronnych kraju. Pomoże zapewnić dostęp do niezbędnej broni, ponieważ będzie ona produkowana na Litwie. W fabrykę zostanie zainwestowanych ponad 180 mln euro. Zostanie utworzonych co najmniej 150 nowych miejsc pracy” – zapowiedziała Auszrine Armonaite litewska minister gospodarki.
Czytaj więcej
W Hermannsburgu (Dolna Saksonia) podpalono letni dom Armina Pappergera, szefa największej niemieckiej firmy zbrojeniowej Rheinmetall.