Nvidia jest już więcej warta niż Apple

Kapitalizacja Nvidii jest już nie tylko większa niż całego niemieckiego rynku akcji, ale przekroczyła barierę 3 bilionów dolarów. Producent układów sztucznej inteligencji jest więcej wart niż Apple.

Aktualizacja: 06.06.2024 09:28 Publikacja: 29.05.2024 14:52

Kapitalizacja Nvidii jest już większa niż całego niemieckiego rynku akcji

Kapitalizacja Nvidii jest już większa niż całego niemieckiego rynku akcji

Foto: I-Hwa Cheng/Bloomberg

Producent układów sztucznej inteligencji Nvidia przekroczył 6 czerwca granicę 3 bilionów dolarów kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając Apple i stając się drugą najcenniejszą firmą po Microsoft.

Akcje firmy Nvidia wzrosły o 24 proc. od czasu opublikowania w maju raportu o jej rekordowych zyskach, podczas gdy akcje Apple wzrosły w tym roku jedynie o 5 proc., ponieważ wzrost sprzedaży koncernu w ostatnich miesiącach wyhamował.

Nvidia napędza S&P 500 do rekordu

S&P 500 wzrósł do rekordowego poziomu po tym, jak Nvidia po raz pierwszy przekroczyła barierę 3 bilionów dolarów, a słabsze niż oczekiwano dane dotyczące zatrudnienia wzbudziły nadzieje na obniżkę stóp procentowych. Nasdaq Composite również ustanowił rekord, rosnąc o prawie 2 proc., a akcje Hewlett Packard Enterprises i CrowdStrike szybowały dzięki lepszej niż oczekiwano sprzedaży i zyskom. Dow Jones Industrial Average pozostał w tyle, dodając nieco poniżej 100 punktów. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła, podczas gdy ceny ropy w USA wzrosły z czteromiesięcznego minimum.

Nividia z większą kapitalizacja niż cały niemiecki rynek akcji

Pod koniec maja kapitalizacja Nvidii przebiła poziom 2,8 bln USD. Stała się więc ona wtedy większa niż na przykład wartość całego niemieckiego rynku akcji (2,5 bln USD) lub niż łączna kapitalizacja Meta Platforms, Tesli, Netflixa, AMD, Intela oraz IBM. Od początku roku do otwarcia środowej sesji powiększyła się ona o 137 proc., a w ciągu pierwszych trzech sesji od publikacji jej ostatniego raportu kwartalnego (czyli od 22 maja) wzrosła o ponad 20 proc.

Najedź myszką (stuknij w ekran) na wykres, by wyświetlić interesującą Cię wartość liczbową z opisem.

rp.pl/Weronika Porębska

Dlaczego akcje Nvidii rosną?

Inwestorom na pewno spodobało się to, że Nvidia miała bardzo dobre wyniki za kwartał zakończony 28 kwietnia. Jej zysk netto wyniósł wówczas 14,88 mld USD, podczas gdy w podobnym okresie rok wcześniej było to 2,04 mld USD. Spółka wypracowała 26,04 mld USD przychodu, wobec oczekiwanych 24,65 mld USD. Zapowiedziała również, że w obecnym kwartale przychód sięgnie 28 mld USD. Impulsem do zwyżek jej akcji stało się również to, że miliarder Elon Musk zdołał zebrać od inwestorów 6 mld USD dla swojego start-upu xAI, który ma zajmować się badaniami nad sztuczną inteligencją. Musk zapowiedział, że zamierza wykorzystać najnowocześniejsze procesory graficzne Nvidii do stworzenia superkomputera.

Czytaj więcej

Niemieccy konsumenci wciąż nie chcą kupować

W środę, spośród wszystkich spółek notowanych na światowych giełdach, większą kapitalizację niż Nvidia miały tylko Apple (2,9 bln USD) oraz  Microsoft (3,2 bln USD). Według analityków szanse na to, że Nvidia prześcignie w tym roku Apple pod względem kapitalizacji są duże. Zwłaszcza, że Apple jak na razie radzi sobie gorzej niż inne amerykańskie giganty technologiczne z tworzeniem rozwiązań opartych na technologii sztucznej inteligencji.

- Interesy idą Nvidii nadzwyczaj dobrze. Jest też wiele szans na dalszy rozwój, a temat sztucznej inteligencji nadal może być nośny - twierdzi Dan Coatsworth, analityk firmy AJ Bell.

Jak mocno mogą jeszcze zyskać akcje Nvidii?

Beth Kindig, analityczka I/O Fund, przedstawiła natomiast prognozę mówiącą, że kapitalizacja Nvidii dojdzie do 2030 r. do poziomu 10 bln USD. Do wzrostu przychodu Nvidii ma szczególnie mocno przyczynić się sprzedaż procesorów Blackwell. "Pozwolą one na stworzenie dużych modeli językowych typu bilion plus, a to jest dokładnie to, co chcą osiągnąć wielkie spółki technologiczne" - napisała Kindig. Spodziewa się ona również, że globalny rynek centrów przetwarzania danych wzrośnie do 2027 r. do 400 mld USD, do 2030 r. do 1 bln USD oraz że ogromna jego część będzie zasilana przez chipy zaprojektowane przez Nvidię.

Spośród 81 rekomendacji dla akcji Nvidii zebranych przez agencję Bloomberga, nie ma żadnej zalecającej sprzedawanie tych papierów. Sześć mówi o trzymaniu akcji Nvidii, a dwie są neutralne. Reszta wskazuje, że należy te papiery kupować lub przeważać. Najwyższa cena docelowa w tych rekomendacjach to 1443,93 USD, podczas gdy we wtorek zamknęły się one na poziomie nieco ponad 1140 USD. (Poziom 1000 USD ich cena przebiła po raz pierwszy 23 maja).

Nvidia ma 10 czerwca wdrożyć split swoich akcji w stosunku 10:1. Ma on sprawić, że staną się one bardziej przystępne cenowo dla inwestorów detalicznych i jej pracowników. Poszła ona pod tym względem w ślady Amazonu, Alphabetu i Tesli, które przeprowadziły splity akcji w 2022 r.

Producent układów sztucznej inteligencji Nvidia przekroczył 6 czerwca granicę 3 bilionów dolarów kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając Apple i stając się drugą najcenniejszą firmą po Microsoft.

Akcje firmy Nvidia wzrosły o 24 proc. od czasu opublikowania w maju raportu o jej rekordowych zyskach, podczas gdy akcje Apple wzrosły w tym roku jedynie o 5 proc., ponieważ wzrost sprzedaży koncernu w ostatnich miesiącach wyhamował.

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Strategiczne Spotkania w Świecie Biznesu
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Frankowa kontrofensywa banków
Biznes
Nie ma już certyfikowanego mechanizmu badania internetu. Co z reklamacjami?
Biznes
Nvidia chwali się wynikami kwartalnymi. Lepsze od prognoz
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Francja mniej atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych