Rada Reklamy przyjęła nowe zapisy kodeksu etyki reklamy dotyczące reklamy środowiskowej. Na ich podstawie zarówno firmy, jak i zwykli konsumenci mogą składać skargi na reklamy, w których stosowany jest greenwashing.
– Nasza decyzja o wypracowaniu nowych wytycznych dotyczących reklamy środowiskowej związana była z działaniami podejmowanymi w tym obszarze w UE, szczególnie przez organizację European Advertising Standards Alliance (EASA), której Rada Reklamy jest członkiem. Również obserwacja naszego rynku i sposobu, w jaki reklamodawcy używają treści dotyczących troski o środowisko w swoich komunikatach reklamowych, sprawiła, że dostrzegliśmy konieczność wprowadzenia nowych samoregulacji w tym zakresie – mówi Lucyna Pruska z Rady Reklamy.
Czytaj więcej
Według najnowszego raportu koalicji Climate Action Against Disinformation (CAAD), główne platformy społecznościowe mają wiele na sumieniu w kwestii rozpowszechniania informacji dotyczących pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.
Związek Stowarzyszeń Rada Reklamy zrzesza firmy-reklamodawców (m.in. Unilever, Procter & Gamble, Mondelez International) oraz stowarzyszenia branżowe reprezentujące agencje reklamowe, agencje 360, agencje PR itd. Członkowie zobowiązują się m.in. do dobrowolnego przestrzegania zapisów kodeksu etyki reklamy. W ramach swojej działalności Rada Reklamy zajmuje się m.in. rozpatrywaniem skarg na treść przekazów reklamowych. Skargi, po wstępnym rozpatrzeniu pod kątem poprawności, trafiają pod obrady zespołów orzekających, powoływanych przez Komisję Etyki Reklamy. Ta uznaje skargi za zasadne lub nie i wydaje w tej sprawie uchwały bądź opinie, które następnie są upubliczniane. Przykładowo, jedna z ostatnich skarg, w sprawie której wypowiedziała się komisja, dotyczyła zasadności użycia w reklamie żelu pod prysznic hasła „biodegradowalna formuła” (skarżącym była firma Unilever).
W najnowszej wersji kodeksu etyki reklamy, przyjętej przez członków Rady 7 lutego br., znalazł się rozdział poświęcony tzw. reklamie środowiskowej. Jak wyjaśniają autorzy, chodzi o przekazy, które m.in. stwierdzają lub sugerują, że dany produkt lub reklamodawca ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne, nie ma żadnego wpływu na środowisko naturalne lub jest mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego niż – odpowiednio – inne produkty lub reklamodawcy.