Chętni na medyczny tort. Coraz więcej uczelni chce kształcić lekarzy

Coraz więcej uczelni chce kształcić lekarzy. W Ministerstwie Edukacji na rozpatrzenie czeka 12 wniosków o zgodę na prowadzenie kierunku lekarskiego.

Publikacja: 23.01.2023 03:00

Medycynę można studiować również na uczelniach prywatnych Peżot

Medycynę można studiować również na uczelniach prywatnych Peżot

Dziś medycynę w Polsce można studiować na 24 uczelniach. Od przyszłego roku akademickiego ich liczba wzrośnie do 27. Większość rozpoczęła działalność na przestrzeni ostatnich ośmiu lat. Na pierwszy rok medycyny w roku akademickim 2015/2016 przyjęto 5391 osób. W roku 2022/2023 – 7566.

Zakolejkowane uczelnie

Z danych przekazanych nam przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) wynika, że od roku akademickiego 2015/2016 resort wydał 15 pozwoleń na prowadzenie kształcenia na kierunku lekarskim. 12 uczelni już rozpoczęło kształcenie. W trzech kolejnych ma się ono zacząć od roku akademickiego 2023/2024 (chodzi o Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, Akademię Mazowiecką w Płocku oraz Akademię Kaliską im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego).

Część placówek, które uzyskały pozwolenie na otwarcie kierunku lekarskiego, to uczelnie publiczne. Sporo jest też prywatnych (np. Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu, Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie czy Uczelnia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie). Z informacji umieszczonych na ich stronach internetowych wynika, że opłaty za kierunek lekarski wahają się tam w granicach 16–24 tys. zł za semestr. Oprócz czesnego od studentów placówki te otrzymują także dofinansowanie z budżetu państwa.

W kolejce czeka 12 kolejnych placówek. Jak tłumaczy resort edukacji, postępowania o wydanie pozwolenia na uruchomienie kierunku studiów prowadzone są w trybie postępowania administracyjnego. – Do czasu ich zakończenia ostatecznymi decyzjami organ nie informuje, kto jest stroną (kto wystąpił z wnioskiem) – mówi Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka prasowa MEiN.

Wśród nich jest zapewne Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu. O jej planach związanych z uruchomieniem medycyny poinformowały kilka dni temu lokalne media. Wiadomo też, że inicjatywa cieszy się poparciem resortu. Szef MEiN, obecny na podpisaniu listu intencyjnego między uczelnią a szpitalami, z którymi ma współpracować, zapowiedział, że zrobi wszystko, by studia mogły wystartować w nowym roku akademickim.

Wątpliwa jakość

Szybki wzrost liczby kierunków lekarskich niepokoi Naczelną Izbę Lekarską (NIL). Izba podkreśla, że samo zwiększenie liczby studentów medycyny nie rozwiąże problemu braku lekarzy. – Na aspekt kształcenia należy patrzeć systemowo, zwracając uwagę na kwestie organizacji ochrony zdrowia w Polsce, która wymaga zmian – mówi Renata Jeziółkowska, rzeczniczka prasowa Izby. – Przede wszystkim chodzi o organizację publicznej ochrony zdrowia: tu brakuje lekarzy, sektor ten wymaga wzmocnienia. Zwracamy też uwagę na kwestię jakości kształcenia. Istnieją obawy, czy wszystkie uczelnie będą w stanie zagwarantować wystarczającą liczbę uczących, czyli kadrę dydaktyczną, oraz czy będą miały możliwość zorganizowania zaplecza dydaktycznego w sposób umożliwiający rzetelne przygotowywanie do bycia lekarzem.

Wątpliwości Izby budzą też kwestie natury formalnej. Samorząd wystąpił do Komisji Europejskiej o odpowiedź na pytanie, czy fakt, że zgodnie z unijnym prawem kształcenie lekarzy powinno odbywać się „na uniwersytecie lub pod jego nadzorem”, nie sprawi, że dyplomy absolwentów polskich placówek, które uniwersytetami nie są, nie będą uznawane w UE. – Samorząd lekarski od dawna apeluje, aby kształcenie przyszłych kadr medycznych odbywało się jedynie w warunkach uniwersyteckich, co jest naszym zdaniem zgodne z regulacjami Unii Europejskiej – komentuje Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Dziś medycynę w Polsce można studiować na 24 uczelniach. Od przyszłego roku akademickiego ich liczba wzrośnie do 27. Większość rozpoczęła działalność na przestrzeni ostatnich ośmiu lat. Na pierwszy rok medycyny w roku akademickim 2015/2016 przyjęto 5391 osób. W roku 2022/2023 – 7566.

Zakolejkowane uczelnie

Pozostało 92% artykułu
Biznes
Polska Moc Biznesu: w centrum uwagi tematy społeczne i bezpieczeństwo
Biznes
Zyski z nielegalnego hazardu w Polsce zasilają francuski budżet? Branża alarmuje
Materiał Promocyjny
Kongres Polska Moc Biznesu 2024: kreowanie przyszłości społeczno-gospodarczej
Biznes
Domy po 1 euro na Sardynii. Wioska celuje w zawiedzionych wynikami wyborów w USA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biznes
Litwa inwestuje w zbrojeniówkę. Będzie więcej pocisków dla artylerii