Dziś medycynę w Polsce można studiować na 24 uczelniach. Od przyszłego roku akademickiego ich liczba wzrośnie do 27. Większość rozpoczęła działalność na przestrzeni ostatnich ośmiu lat. Na pierwszy rok medycyny w roku akademickim 2015/2016 przyjęto 5391 osób. W roku 2022/2023 – 7566.
Zakolejkowane uczelnie
Z danych przekazanych nam przez Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) wynika, że od roku akademickiego 2015/2016 resort wydał 15 pozwoleń na prowadzenie kształcenia na kierunku lekarskim. 12 uczelni już rozpoczęło kształcenie. W trzech kolejnych ma się ono zacząć od roku akademickiego 2023/2024 (chodzi o Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, Akademię Mazowiecką w Płocku oraz Akademię Kaliską im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego).
Część placówek, które uzyskały pozwolenie na otwarcie kierunku lekarskiego, to uczelnie publiczne. Sporo jest też prywatnych (np. Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu, Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Uczelnia Łazarskiego w Warszawie czy Uczelnia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie). Z informacji umieszczonych na ich stronach internetowych wynika, że opłaty za kierunek lekarski wahają się tam w granicach 16–24 tys. zł za semestr. Oprócz czesnego od studentów placówki te otrzymują także dofinansowanie z budżetu państwa.
W kolejce czeka 12 kolejnych placówek. Jak tłumaczy resort edukacji, postępowania o wydanie pozwolenia na uruchomienie kierunku studiów prowadzone są w trybie postępowania administracyjnego. – Do czasu ich zakończenia ostatecznymi decyzjami organ nie informuje, kto jest stroną (kto wystąpił z wnioskiem) – mówi Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka prasowa MEiN.
Wśród nich jest zapewne Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu. O jej planach związanych z uruchomieniem medycyny poinformowały kilka dni temu lokalne media. Wiadomo też, że inicjatywa cieszy się poparciem resortu. Szef MEiN, obecny na podpisaniu listu intencyjnego między uczelnią a szpitalami, z którymi ma współpracować, zapowiedział, że zrobi wszystko, by studia mogły wystartować w nowym roku akademickim.