Sprzedawcy żywych krabów i homarów z wybrzeża East Yorkshire obawiają się, że przestoje i nowe przepisy znacznie utrudnią im działalność a być może na jakiś czas zablokują eksport towaru - informuje BBC.
Rybołówstwo pozostaje wciąż sporną kwestią w rozmowach handlowych po brexicie, ale nawet jeśli umowa zostanie zawarta, handel przez kanał La Manche nie będzie tak płynny, jak jest teraz. Tymczasem ponad 80 proc. krabów i homarów z East Yorkshire jest sprzedawanych do krajów Unii Europejskiej.
Głównymi odbiorcami skorupiaków z Yorkshire są Hiszpania i Francja. Od 1 stycznia 2021 roku w przypadku bezumownego brexitu dotychczasowe umowy handlowe przestaną obowiązywać. Rybacy i eksporterzy obawiają się, że wszystko zmieni się na gorsze i zniszczy ich branżę.
Kosze do połowu homarów w porcie Hastings
„Koszt wszystkiego wzrosną wraz ze wszystkimi dodatkowymi opłatami, które przedsiębiorstwa będą musiały płacić za towary przewożone w obu kierunkach" - twierdzi Jo Ackers, sekretarz firmy w jednej z największych hurtowni skorupiaków w Bridlington. Jej zdaniem cła na homary w wysokości 8 proc. i na kraby w wysokości 7,5 proc. sprzedawane do krajów UE mocno uderzą po kieszeni i rybaków i eksporterów. Ackers wraz z mężem prowadzi w Bridlington Independent Shellfish Cooperative, zrzeszającą 31 statków i zajmującą się sprzedażą świeżych skorupiaków takich jak homary, kraby i ślimaki trąbiki.