Belaruskali jest objęty sankcjami Wielkiej Brytanii i USA. W związku z tym Litwa, Łotwa i Ukraina zakazały transportu białoruskich nawozów przez swoje terytorium. W styczniu 2022 r. norweska firma Yara z powodu trudności logistycznych, zrezygnowała z pięcioletniego kontraktu zawartego w zeszłym roku. Norwegowie kupowali 10-15 proc. produkcji białoruskiego koncernu. Strata tego rynku oznacza utratę co najmniej kilkuset milionów dolarów wpływów rocznie.
Kanadyjski producent nawozów potasowych Nutrien zadeklarował, że zwiększy produkcję by wypełnić lukę po białoruskich nawozach, informuje niemiecki portal finansowy „Onvista”.
Ze względu na duży popyt ze strony rolników i nałożone już na białoruskiego producenta sankcje, już w tym roku kanadyjska spółka ma osiągnąć rekordową sprzedaż nawozów potasowych w wysokości od 13,7 do 14,3 mln ton.
Czytaj więcej
Białoruś nie ma już żadnej możliwości transportu koleją na Zachód Europy głównego źródła dewiz dla reżimu. Po Litwie, Łotwie także Ukraina zamknęła swoje tory przed białoruskimi nawozami potasowymi.
Jeżeli ograniczenia w imporcie produktów z Białorusi spowodują jeszcze większy wzrost popytu na globalnym rynku nawozów, Kanadyjczycy mogą jeszcze zwiększyć produkcję. W ubiegłym roku Nutrien sprzedał rekordowe 13,6 mln ton, ale ten rok zapowiada się dużo lepiej.