Naczelna Rada Adwokacka przez aklamację przyjęła właśnie uchwałę potępiającą agresję militarną Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę i apeluje do polskich władz o wszelką pomoc i solidarne działania ze wspólnotą międzynarodową. Deklarujecie też pomoc dla osób dotkniętych skutkami działań wojennych. Jaka to ma być pomoc? Pojawiają się również pierwsze pytania, m.in. dotyczące tego, jak ściągnąć do Polski dzieci pracujących tu obywateli Ukrainy .
To rzecz zrozumiała. Opublikowano już np. listy tłumaczy i dokumentów, które obywatele Ukrainy powinni mieć ze sobą przybywając do Polski. Adwokaci i aplikanci adwokaccy chcą wspierać tych, którzy zmuszeni zostali do ucieczki przed wojną. Potrzeby mogą być różnego rodzaju – z pewnością osoby te będą potrzebowały pomocy w uzyskaniu tzw. ochrony międzynarodowej jako uchodźcy, ale jesteśmy gotowi im sprostać.
Czytaj więcej
Każdy adwokat dostanie instruktaż, jak występować o wizę humanitarną dla obywatela kraju napadniętego przez Rosję.
Zarówno Naczelna Rada Adwokacka jak i Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, oraz rady w innych miastach, podjęły uchwały zwracające się do adwokatów i aplikantów adwokackich o zaangażowanie w pomoc dla dotkniętych skutkami działań wojennych. Jak je wykonać?
Poszczególne izby adwokackie powołują koordynatorów i koordynują pomoc. Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie powołała w czwartek koordynatora. Uruchomiła też specjalny adres e-mailowy do zgłaszania próśb o pomoc. To znacznie przyspieszy jej świadczenie.