Nauczką z poprzedniego kryzysu finansowego było to, że brak rozwiązania niespłaconych w terminie pożyczek albo tzw. kredytów zagrożonych (non-performing loans, NPL) uniemożliwił bankom dalsze pożyczanie, a jest to zasadniczy element odbudowy gospodarki w regionie mocno zależnym od banków pomagających firmom — pisze Reuter.
Wielkość tych zagrożonych potyczek zwiększy się w przyszłym roku, po wygaśnięciu wakacji na spłatę kredytów hipotecznych przez gospodarstwa domowe i wyczerpaniu się form pomocy firmom, gdy ogłaszano lockdowny. W końcu czerwca 2020 kredyty zagrożone (NPL) stanowiły 2,8 proc. pożyczek udzielonych przez unijne banki, wzrosły o 0,2 pkt proc. wobec IV kwartału 2019.
Szef nadzoru bankowego w EBC, Andrea Enria uprzedził, że dojdzie do „ogromnej fali” niespłacanych pożyczek, które mogą dojść do 1,4 bln euro. Unijna komisarz ds. usług finansowych, Mairead McGuinness powiedziała z kolei dziennikarzom, że „jeśli nic się z tym nie zrobi, to dojdzie do kryzysu kredytowego, a to będzie oznaczać, że sytuacja firm pogorszy się bardziej i dojdzie do likwidacji miejsc pracy”.
Wykorzystując wcześniejsze działania z 2017 r. Komisja Europejska przygotowała propozycję sprawniejszego obrotu rynkowego dla przeterminowanych pożyczek poprzez sieć tzw. bad banków, które przejmą problem zadłużenia, z centralną bazą danych, zwiększającą przejrzystość i pomagającą w znalezieniu kupców na NPL W propozycji zabrakło utworzenia bad banku na szczeblu Unii, co postulował Enria, bo uważała, że osiągnięcie porozumienia w tej sprawie byłoby marnowaniem cennego czasu.
Grupa lobbyingu bankowego, Zrzeszenie Rynków Finansowych w Europie, uznała ten plan działania za pozbawiony ambicji i nie wystarczający do rozwiązania nagromadzonych po pandemii niespłacalnych długów. Europejska organizacja konsumentów BEUC stwierdziła, że proponowane działania stawiają pożyczkobiorców w niepewnej sytuacji, bo ich pożyczki mogą trafiać do tzw. sępich funduszy, które agresywnie dochodzą ich spłaty. Komisarz McGuinness zapewniła jednak, że plan zakłada „przede wszystkim” ochronę pożyczkobiorców. Dla zwiększenia przejrzystości sprzedaży takich pożyczek banki mogą być nakłaniane do stosowania pewnego wzorca, zapewniającego, że szczegóły o NPL będą dostępne w całej Unii.