Materiał partnera: BOŚ
Pracownicy Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) to eksperci w dziedzinie zielonego finansowania, także tego wpisującego się w unijny Zielony Ład. W tym przypadku chodzi zarówno o transformację energetyczną, jak i kwestie raportowania niefinansowego (ang. ESG). Specjaliści z BOŚ przygotowali publikację, która odpowiada na większość trudnych pytań związanych z transformacją energetyczną.
BOŚ pionierem transformacji
Bank Ochrony Środowiska ogłosił w swej strategii, że chce być neutralny klimatycznie do 2030 r. To cel dla samego banku. Jednocześnie BOŚ wspiera przedsiębiorców w poprawie efektywności energetycznej firm, oferując, we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), produkty wykorzystujące środki unijne z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Są to: kredyt ekologiczny i kredyt z gwarancją Ekomax. Wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego BOŚ jest też operatorem pożyczek OZE w województwie lubelskim. Te nisko oprocentowane pożyczki można przeznaczyć na budowę instalacji OZE w szkołach, szpitalach, budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach wielorodzinnych. BOŚ – także jako jeden z niewielu w Polsce – może sfinansować z unijnego grantu ELENA 90 proc. kosztów dokumentacji technicznej (w tym audytu energetycznego), którą muszą przygotować firmy i samorządy ubiegające się o finansowanie tego typu inwestycji.
Jednym z flagowych projektów BOŚ jest "Mój elektryk", który z początkiem lipca br. otrzymał dodatkowe wsparcie 60 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). BOŚ jest w tym przypadku jedynym bankiem-operatorem ścieżki leasingowej i aktualnie współpracuje z 30 firmami leasingowymi. Od początku realizacji programu wpłynęło ponad 20 tys. wniosków, z czego NFOŚiGW zaakceptował dotychczas 18 tys. na łączną kwotę ponad 592 mln zł. Dopłaty leasingu objęły prawie 20 tys. „elektryków”. Najwięcej dopłat (ok. 14 tys.) dotyczyło samochodów osobowych.
Bank, będący pionierem finansowania transformacji energetycznej w Polsce, chce jednocześnie pozostać instytucją pierwszego wyboru dla przedsiębiorców, w szczególności tych z sektora MŚP, jednostek samorządu terytorialnego, a także agrobiznesu. Przysłowiowa pigułka wiedzy w postaci przewodnika, jak również oferta finansowa BOŚ, są skierowane do wszystkich podmiotów, które planują inwestycje proekologiczne.