Bankowcy apelują do rządu o dialog. "To cud, że nie mamy w Polsce kryzysu bankowego"

- To cud, że nie mamy w Polsce kryzysu bankowego – ostrzega Cezary Stypułkowski, prezes mBanku. Środowisko postuluje szybkie rozwiązanie nabrzmiewającego problemu ryzyka prawnego. Na mapie wyzwań jest też zielona rewolucja.

Publikacja: 12.06.2024 12:02

Bankowcy apelują do rządu o dialog. "To cud, że nie mamy w Polsce kryzysu bankowego"

Foto: EKF

„Mapa wyzwań przed sektorem bankowym, debata CEO”, z udziałem prezesów największych podmiotów w Polsce, to jeden ze najważniejszych wydarzeń Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. We wtorkowej, pierwszej części, bankowcy dyskutowali, jak szeroko pojęta geopolityka wpływa na sektor.

Zielone finansowanie na razie nie jest łatwe

- Jakie ryzyka wynikają z polityki klimatycznej, wymogów ESG, itp.? – pytał Jak Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Programowej EKF. - Czy będziecie finansować tylko zielone projekty, a tego co „brudne” już nie – dopytywał.

Czytaj więcej

Czy halucynująca GenAI może mieć zastosowanie w bankach?

- Widzę tu więcej szans niż zagrożeń, bo ESG to gigantyczna szansa, by zaangażować się w transformację energetyczną i obniżenie emisji z korzyścią dla nas wszystkich – stwierdził Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas. – A odpowiadając wprost na pytanie, my nic co „węglowe” nie będziemy finansować. Wyszliśmy ze wszystkich takich ekspozycji i nic nowego się na pewno nie pojawi – podkreślał.

- Wszystkie banki mają strategię ESG, ale projektów do sfinansowania jest na razie mało – wskazywała za to Elżbieta Czetwertyńska, prezes banku Citi Handlowy. – Udzielanie kredytów ESG jest droższe, wymaga spełnienie dużo większej liczy wymogów. Nie ma za to zachęt kapitałowych czy innych, które motywowałyby klientów, by chcieli „przebijać” się przez ten cały proces – wytykała.

Dużo małych projektów daje wielką skalę

Michał Gajewski, prezes Santander Bank Polska jest w tym temacie większym optymistą. Jak ocenił, są pierwsze sygnały, że ten rynek jednak rusza, np. jeśli chodzi o projekty offshorowe. Gajewski dodał przy tym, że jego zdaniem szczególną rolą banków, jest tu doradztwo dla klientów, głównie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. – Małe firmy nie wiedzą, jaki jest ich ślad węglowy, jak sobie z tym poradzić, jak znaleźć finansowanie, wiarygodnych partnerów, itp. Banki powinny wychodzić do nich z kompleksową ofertą – zaznaczył Gajewski.

Czytaj więcej

EKF: „Cieszcie się życiem, nie słuchajcie ekonomistów”

Również zdaniem Adama Marciniaka, prezesa VeloBanku, lepsze jest oddolne podejście do kwestii transformacji energetycznej. – Jako „zielony” bank chcemy przyczyniać się do tego, by środowisko było mniej zanieczyszczone. Wychodzą aktywnie z propozycjami do milionów klientów detalicznych, gospodarstwa domowych, małych i średnich przedsiębiorstwa, wspólnot mieszkaniowych, mniejszych samorządów, możemy osiągnąć efekty o dużej skali – przekonywał Marciniak.

Problem frankowy – kompromitacja sektora?

Brunon Bartkiewicz, prezes ING BSK zwrócił z kolei uwagę, że transformacja energetyczna to w zasadzie kwestia dotycząca konkurencyjności naszej gospodarki. Jeśli nic bowiem nie zrobimy, ceny energii już i tak wysokie, staną się najwyższe w Europie, a w Polsce przestaną pojawiać się inwestorzy zagraniczni, dla których zielona energia to priorytet. O jakichkolwiek przewagach konkurencyjnych możemy wówczas zapomnieć.

Tyle że, jak wskazywał Bartkiewicz, przejście na czystą energię, nie jest wcale proste. Wymaga to w zasadzie budowy nowego systemu przesyłowego, ważne jest też pytanie co z branżami energochłonnymi, takimi jak produkcja nawozów, cementowanie, czy huty stali.

Prowadzący debatę Jan Krzysztof Bielecki zadał też bankowcom prowokacyjne pytanie: jak wyplątać się z sytuacji, że jesteśmy krajem, który najpierw skompromitował się pożyczaniem we frankach szwajcarskich, a potem stał się jednym państwem w UE, który nie uregulował tej kwestii na poziomie ustawowym?

Sektor apeluje o okrągły stół

- Naszym największą szansą mam być jednolita umowa kredytowa, ale nie wiem wiemy jaki ma mieć kształt, ani co tam będzie – mówił poruszony Szymon Midera, pełniący obowiązki prezesa PKO BP. Odnosił się to do szerszego problemu niż kredyty CHF, czyli do problemu ogólnego ryzyka prawnego wszystkich kredytów związanego z podważaniem wszelkich umów między bankami i klientami.

– Dlatego chciałby, byśmy jako środowisko lepiej się zorganizowali, powołali prawdziwy okrągły stół, do którego zasiądą wszyscy interesariusze – banki, konsumenci, przedstawiciele rządu, regulatora, sądów, itp. Tak byśmy wypracowali prawdziwe rozwiązania – apelował Midera.

Także zdaniem prezesa Gajewskiego, sektor powinien działać razem i walczyć o rozwiązania na poziomie ustawowym. – Dotychczas się to nie bardzo udawało, bo przy sprawach frankowych rząd, bał się przerzucenia odpowiedzialności finansowej na Skarb Państwa. Dziś jednak kancelarie frankowe i ich klienci pozywają… Skarb Państwa. Może to będzie „zachętą” by jednak coś zrobić – wskazywał Gajewski.

Wysokie stopy procentowe ratują banki

Prezes Gdański ripostował z kolei, że w sprawach frankowych to nie sektor się skompromitował, tylko Polska jako kraj, bo wszyscy, począwszy od wymiaru sprawiedliwości, po rząd, umywają ręce. – Apele bankowców były wołaniem na puszczy, ale moim zdaniem stać nas na więcej, tylko musimy działać razem – postulował Gdański.

- To cud, że w Polsce nie mamy kryzysu bankowego, zawdzięczamy to tylko wysokim stopom procentowym – wytykał też Cezary Stypułkowski, prezes mBanku. Jak wskazywał, rezerwy na ryzyko prawne kredytów CHF to już niemal 70 mld zł (które trafią do lepiej sytuowanej zamożnej, ale niewielkiej części społeczeństwa), a to przecież jeszcze nie koniec.

- Przez osiem lat nie mieliśmy realnego dialogi z tzw. oficjalnym sektorem, to musi się zmienić – podsumował Stypułkowski.

„Mapa wyzwań przed sektorem bankowym, debata CEO”, z udziałem prezesów największych podmiotów w Polsce, to jeden ze najważniejszych wydarzeń Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. We wtorkowej, pierwszej części, bankowcy dyskutowali, jak szeroko pojęta geopolityka wpływa na sektor.

Zielone finansowanie na razie nie jest łatwe

Pozostało 95% artykułu
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Ostatni wielki rosyjski bank państwowy zostanie odcięty od zachodnich rynków