Choć stopy procentowe w Polsce spadły ostatnio o 1 pkt do 5,75 proc., zdaniem ekspertów koszty obsługi kredytów mieszkaniowych wciąż pozostają na na tyle wysokim poziomie, że programy wsparcia kredytobiorców powinny być kontynuowane.
Problemy zostały
– Zwłaszcza dla osób, które zaciągały swoje kredyty w latach 2020–2021, a dla których raty wciąż są mniej więcej dwa razy wyższe, mimo obniżki stóp – zauważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. – W takich przypadkach obsługa zobowiązań stanowi dużo większe obciążenie domowego budżetu niż w okresie, gdy decydowali się na kredyt. Minęło za mało czasu, by ich sytuacja na rynku pracy i sytuacja finansowa mogły poprawić się na tyle, by mogli „wyrosnąć” ze swoich długów – zaznacza Sadowski.
– W spłacie kredytów najtrudniejsze i najważniejsze jest pierwszych trzy–pięć lat. Jeśli uda się komuś przebrnąć ten okres, ryzyko utraty zdolności do spłaty zadłużania i straty domu znacząco spada – analizuje Sadowski.
Czytaj więcej
– Mamy w systemie rozwiązania skierowane do osób, które faktycznie mają problemy ze spłatą kredytów. Na tych rozwiązaniach powinien bazować system – oświadczył Andrzej Domański, poseł KO i doradca Tuska, w Radiu ZET.