Liczba banków komercyjnych kontrolowanych przez Skarb Państwa w końcówce 2022 r. sięgnęła dziewięciu podmiotów, wobec ośmiu we wrześniu 2022 r. – wynika z danych podawanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Taki przyrost to efekt przymusowej restrukturyzacji Getin Banku, którego zdrowa część została przemianowana na VeloBank, a większościową własność przejął należący do państwa Bankowy Fundusz Gwarancyjny (choć swoje udziały mają też duże banki).
Skarb rządzi
Zwiększył się też nieco udział Skarbu Państwa w aktywach sektora – w listopadzie 2022 r. było to 47,8 proc., wobec 46,1 proc. we wrześniu (to udział liczony razem z państwowym bankiem BGK). Getin Bank należał do prywatnego kapitału polskiego, po jego kontrolowanej upadłości zmniejszył się więc udział tego kapitału w sektorze – odpowiednio do 8,9 proc., wobec 10,3 proc. Minimalnie mniej jest też kapitału zagranicznego – spadek do 43,3 proc. z 43,7 proc.
Oprócz VeloBanku w portfelu SP jest też m.in. największy bank w Polsce PKO BP. Co ciekawe, udział Skarbu Państwa zarówno w kapitale zakładowym, jak i liczbie głosów wśród akcjonariuszy PKO BP nie jest większościowy (to obecnie 29,4 proc.), jednak przedstawiciele SP mają tu najwięcej do powiedzenia. Podobnie jest w Banku Pekao SA, gdzie PZU i Polski Fundusz Rozwoju skupiają razem 32,8 proc. akacji, ale znacznie więcej władzy.