Nadzwyczajne walne zgromadzenie PKO Banku Polskiego zdecydowało dzisiaj o powołaniu Tomasza Kuczura i Bogdana Szafrańskiego do rady nadzorczej banku. Kandydatów tych zgłosił minister aktywów państwowych Jacek Sasin, czyli przedstawiciel Skarbu Państwa, głównego akcjonariusza mającego 29 proc. akcji i głosów. Poza tym odwołali dzisiaj z rady nadzorczej Zbigniewa Hajłasza, dzień wcześniej zaś z zasiadania w radzie zrezygnował Piotr Sadownik.
Rada Nadzorcza PKO BP, zgodnie ze statutem banku, może liczyć od pięciu do 13 członków powoływanych na wspólną trzyletnią kadencję. Liczbę członków rady nadzorczej ustala uprawniony akcjonariusz, czyli Skarb Państwa. Obecnie rada nadzorcza banku składa się z 11 osób.
Czytaj więcej
Bankowi prawnicy sugerują, że uchwała TSUE w sprawie węgierskiej może otworzyć drogę do stosowania przez sądy średniego kursu NBP zamiast unieważniania umów.
Przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego wyznacza uprawniony akcjonariusz spośród powołanych członków rady, od czerwca są nimi odpowiednio Maciej Łopiński i Wojciech Jasiński. Do kompetencji rady nadzorczej w PKO BP należy m.in. powoływanie i odwoływanie prezesa oraz członków zarządu banku.
Tomasz Kuczur i Bogdan Szafrański nie mają doświadczenia w bankowości. Kuczur jest prawnikiem i politologiem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Akademii Bydgoskiej (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego). Uzyskał tytuł doktora nauk prawnym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ma stopień doktora habilitowanego uzyskany na Uniwersytecie Wrocławskim z zakresu nauk społecznych, specjalizacja systemy polityczne. Profesor nadzwyczajny na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.