Surowce naturalne: „nowa ropa” czy „święty graal” rewolucji przemysłowej w Europie?
Surowce naturalne są niezbędne do wdrożenia niskoemisyjnych technologii we wszystkich obszarach gospodarki europejskiej. To jedna z kluczowych konkluzji przyjętej przez Komisję Europejską strategii neutralności klimatycznej 2050. Choć trudno to zauważyć, to praktycznie wszystko z czego korzystamy na co dzień zawiera surowce - stal, aluminium, miedź… Metale ziem rzadkich są potrzebne do produkcji turbin wiatrowych, w samochodach elektrycznych niezbędny jest lit, nikiel, kobalt i grafit. Oznacza to, że w procesie przechodzenia Unii Europejskiej na gospodarkę niskoemisyjną dostęp do surowców zyskuje strategiczne znacznie - piszą Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za unię energetyczną i Elżbieta Bieńkowska, komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP.
Unijna odyseja kosmiczna
Europa inwestuje w politykę kosmiczną z korzyścią dla nas wszystkich – pisze unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP.
Protekcjonizm nie pomoże przemysłowi
Musimy być zdecydowani, silni i bezwzględnie egzekwować przestrzeganie przez naszych partnerów ustalonych zasad. Nigdy jednak nie powinniśmy głosić hasła: „kupujcie tylko europejskie produkty" – piszą członkowie Komisji Europejskiej.