Dominik Antonowicz: Jacy kibice, takie społeczeństwo
Stadion był zawsze miejscem reprodukowania wzorców męskości, okazywania jej i potwierdzania. Tu można bez skrępowania ją manifestować. Nie ma już zbyt wielu miejsc, gdzie można swobodnie wykrzyczeć, co to się zrobi z przeciwnikiem - mówi Dominik Antonowicz, socjolog.
Justyna Klimasara: Kapitalizm źle wpływa na kobiety
Gdyby nie PRL, to wielu ludzi latałoby boso po ulicach i całowało rękę swojego pana. A mówienie o pustych półkach to neoliberalny frazes, zwykłe kłamstwo. Bo to był efekt zaniżonych cen oraz deficytu produktów i gdyby wtedy zabrano ludziom zamrażarki i lodówki, toby się okazało, że te towary w sklepach zostają - mówi Justyna Klimasara, działaczka SLD.
Tomasz Sajewicz: Restauracje w Pekinie znowu są pełne
Największy problem relacjonowania życia w Chinach polega na tym, że trzeba dbać o bezpieczeństwo źródeł. Tak żeby osoba, która podzieli się z tobą swoją historią, nie zniknęła. A to się może zdarzyć, nawet jeśli historia została opublikowana w kraju oddalonym siedem tysięcy kilometrów - Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia z Chin.
Bartłomiej Wróblewski: Kwestii aborcji nie można odpuścić
Tam, gdzie w społeczeństwie i jego elitach słabnie chęć obrony prawa do życia, rośnie chęć do wprowadzenia aborcji na życzenie. Jak ktoś mówi „wystarczy", to znaczy, że przegrał i to ideowa konkurencja przejmuje inicjatywę. I wtedy doprowadzi do liberalizacji nie tylko prawa aborcyjnego, ale i wprowadzenia eutanazji - mówi Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.
Piotr Gałecki: Musieliśmy wybrać, co będzie mniejszym złem
Czy człowiek jest gotowy, by tak długo funkcjonować pod presją, jak w czasie tej pandemii? Nie, ale to nie jest najstraszniejsza rzecz, jaka spadła na nasz gatunek. Ludzkość z tego wyjdzie - mówi prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii.