Wojna wygrywana na TikToku
W tych dniach odkrywamy budującą prawdę: dzięki nowoczesnym technologiom wolny, aktywny politycznie człowiek wyrażający swoje zdanie nie pozostaje bezradny wobec zła. Ma wpływ na kształt globalnej debaty w sieci, a przez to – zwiększa społeczną presję na władze. Masa takich obywateli może wygrać nawet z tak sprawną maszyną propagandową, jak rosyjska.
Michał Boni. Dotknęła nas bezradność obywatelska
Sceptycyzm wobec technologii to krytyka sposobu jej wykorzystywania – ma on swoje uzasadnienie. Natomiast sceptycyzm wobec nauki jest zjawiskiem w stu procentach niebezpiecznym, dlatego że nauka prowadzi nas do rozwoju – mówi Bartoszowi Paszczy były minister cyfryzacji Michał Boni.
Czy ludzkość ujarzmi algorytmy?
Bez zmiany fundamentalnych zasad działania internetowego rynku nie przekujemy postępu w działający na rzecz człowieka rozwój. Bez reform ryzykujemy wprowadzenie nowych nierówności społecznych. Ci nieliczni, którzy będą dysponować kapitałem społecznym i umiejętnościami opanowania technologii, będą zyskiwać dużo lepszą pozycję.
Algorytmy i społeczeństwo. Nieuchronne zderzenie interesów
Trudno obarczać internet czy platformy społecznościowe wyłączną odpowiedzialnością za konflikty społeczne. To wygodna wymówka, zwłaszcza dla polityków. Niewątpliwie jednak napędzają polaryzację. Musimy nauczyć się je wspólnie kontrolować.