Największe problemy zdrowotne, jakie dotyczą społeczeństw na całym świecie, to według WHO epidemie chorób takich jak odra i błonica, którym można zapobiegać przy stosowaniu szczepionek, coraz większa liczba lekoopornych patogenów, otyłość i brak aktywności fizycznej i przede wszystkim zanieczyszczenie środowiska naturalnego oraz zmiany klimatu. Oto lista 10 z wielu kwestii, na których w najbliższych latach zamierza się koncentrować WHO.
1. Zanieczyszczenie powietrza i zmiany klimatyczne
Codziennie dziewięć na dziesięć osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem. W 2019 r. WHO uważa zanieczyszczenie powietrza za największe zagrożenie dla środowiska naturalnago i dla zdrowia. Toksyczne substancje znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu mogą przeniknąć do układu oddechowego i krążenia, uszkadzając płuca, serce i mózg. 7 milionów ludzi co roku przedwcześnie umiera z powodu chorób takich jak rak, udar, choroba serca i płuc. Około 90 proc. tych zgonów ma miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie, o wysokim poziomie emisji pyłów pochodzących z przemysłu, transportu i rolnictwa, a także paliw stosowanych w złej jakości domowych piecach i kuchenkach.
Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się również do zmiany klimatu. WHO przewiduje, że zmiany klimatyczne przy pomiędzy 2030 a 2050 rokiem będą odpowiedzialne za 250 000 dodatkowych zgonów rocznie, spowodowanych m.in. niedożywieniem, malarią, biegunką.
2. Choroby niezakaźne
Choroby niezakaźne, takie jak cukrzyca, rak i choroby serca, wspólnie odpowiadają za ponad 70 proc. wszystkich zgonów na świecie, czyli ok. 41 milionów ludzi. Wśród nich 15 milionów osób umiera przedwcześnie, w wieku od 30 do 69 lat. Ponad 85 proc. przedwczesnych zgonów dotyczy krajów o niskim i średnim dochodzie.
Za wzrost liczby zachorowań zgodnie z raportem WHO odpowiada 5 głównych czynników ryzyka: palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, szkodliwe spożywanie alkoholu, niezdrowa dietą i zanieczyszczenie powietrza. WHO zwraca uwagę, że są to czynniki, które nasilają zarazem problemy ze zdrowiem psychicznym, również wśród nastolatków i młodych dorosłych.