Naukowcy w działach badań i rozwoju przedsiębiorstw budowlanych, a także niezależnych podmiotów, pracują nad rozwiązaniami przenoszącymi tradycyjne budowanie do nowego wymiaru. W ostatnim czasie na placach budów nad Wisłą testowanych jest wiele nowinek.
Testy i wdrożenia
Skanska, globalny potentat budowlany i największy w Polsce deweloper biurowy, testuje u nas m.in. antysmogowe chodniki i prądotwórcze fasady biurowców.
– Zarówno zielony beton, jak i technologia oparta na ogniwach z perowskitu to projekty, które są dla nas w tej chwili kluczowe, szczególnie w biurowej spółce deweloperskiej – mówi Michal Jurka, prezes Skanska Europa Środkowa, spółki wykonawczej grupy Skanska. – Oba rozwiązania z powodzeniem rozwijamy i sukcesywnie wdrażamy na terenie realizowanych przez nas inwestycji wspólnie z naszymi partnerami Saule Technologies i Górażdże – częścią HeidelbergCement Group, a także partnerami naukowymi w Polsce – dodaje. To Instytut Geofizyki PAN, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zielony beton oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji pochodzących ze spalin samochodowych. Specjalna mieszanka rozkłada szkodliwe cząstki NOx na neutralne związki azotu. Chodniki z tego materiału znalazły się m.in. przy kompleksie biurowym High5ive w Krakowie, Wave w Gdańsku czy Generation Park w Warszawie. Przy tym ostatnim ma powstać cały plac z zielonego betonu o powierzchni boiska piłkarskiego.
Z kolei na fasadzie warszawskiego kompleksu Spark zainstalowano fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe. – Saule Technologies ma w planach uruchomienie pilotażowej linii produkcyjnej, która zapewni możliwość skalowania ogniw i pozwoli na rozpoczęcie kolejnych testów, tym razem na większą skalę. Zgodnie z założeniem w 2021 r. komercyjne wdrożenie powinno być gotowe – mówi prezes Jurka.