Dr Łukasz Durajski: Smartfon w kieszeni groźniejszy od szczepionki

Szczepienia przeciw Covid-19 zmniejszają ryzyko groźnego pediatrycznego zespołu pocovidowego - mówi Łukasz Durajski, wakcynolog, rezydent pediatrii.

Publikacja: 13.12.2021 21:00

dr Łukasz Durajski, wakcynolog,  nauczyciel akademicki, rezydent  pediatrii, autor bloga  Doktorek R

dr Łukasz Durajski, wakcynolog, nauczyciel akademicki, rezydent pediatrii, autor bloga Doktorek Radzi

Foto: PAP/ Rafał Guz

O co najczęściej pytają rodzice obawiający się szczepień u kilkulatków?

Pierwszym pytaniem jest, czy zaszczepiłbym własne dzieci. Odpowiadam wtedy, że swoich siostrzeńców – dwuletniego Leosia i czteroletniego Jasia – zaszczepiłem już dwoma dawkami. Braliśmy udział w ogólnoświatowym badaniu klinicznym na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Obie dawki chłopcy dostali już w sierpniu.

Czytaj więcej

Ruszają szczepienia najmłodszych. Wystawiono pierwsze skierowania

Ta odpowiedź ucina dyskusję?

Nie zawsze. Kolejnym pytaniem jest: „czy dzieci chorują”. Wówczas przytaczam historie rodziców, którzy żałują, że wcześniej nie mieli szansy zaszczepić syna czy córki chorujących na PIMS, czyli pediatryczny zespół pocovidowy. O tym, że dzieci chorują, wiemy już od dawna, a takie pytanie to pokłosie przekonania z początków pandemii, że skoro dzieci nie mają objawów, to pewnie nie ulegają zakażeniu. Dziś wątpiących przekonują wyniki testów, badania wskazujące na obecność przeciwciał.

Jak często występuje PIMS?

Szacuje się, że w 10–20 proc. przypadków. Co ciekawe, pojawia się zwykle u dzieci, które zakażenie przeszły bezobjawowo, stąd duża liczba pacjentów jest niedodiagnozowana. Jeden z moich pacjentów, siedmiolatek, przez cztery tygodnie tylko pokasływał. Tymczasem badanie krwi wykazało obecność przeciwciał, a rentgen klatki piersiowej – 75 proc. zajętych płuc. Te zmiany są często nieodwracalne i trudno dziś powiedzieć, jak chłopiec będzie funkcjonował w przyszłości. Ale PIMS może powodować także trwałe zmiany w mięśniu sercowym, kłopoty z nerkami czy układem pokarmowym, nadmierną senność, apatię.

Jak rozpoznać PIMS u dziecka?

Nie da się. Warto więc robić testy, a wiedząc, że dziecko przechorowało Covid-19, udać się do pediatry, który zleci odpowiednie badania. Jak mówią zalecenia NICE z 2020 r., warto wykonać m.in. RTG klatki piersiowej czy EKG w spoczynku oraz wiele innych szczegółowych badań laboratoryjnych. Warto przypomnieć, że szczepienia zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia PIMS.

Czy dziecko, które chorowało, też warto szczepić?

Dziecko traktujemy w tym przypadku jak dorosłego i po 30 dniach doszczepiamy.

Co z niepożądanymi odczynami poszczepiennymi u dzieci?

We wspomnianym, ogólnoświatowym badaniu klinicznym, prowadzonym m.in. w Poznaniu, odczyny poszczepienne były niezwykle łagodne i było ich niewiele. Dotyczyły głównie gorączki czy bólu lub zaczerwienienia w miejscu podania szczepionki. Na 2,5 tys. dzieci na całym świecie, w tym 90 w Poznaniu, nie odnotowano ciężkich przypadków.

Czytaj więcej

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat na COVID-19. Wystawiono miliony e-skierowań

Jakie jeszcze wątpliwości mają rodzice?

Niepokoją się, że szczepionka może powodować niepłodność. Usłyszeli gdzieś taką pogłoskę i boją się, że ich dziecko może w przyszłości nie mieć potomstwa. Tymczasem to nieprawda, a przynajmniej nie ma to pokrycia w żadnym z badań. Badania przedkliniczne na zwierzętach nie wykazały wpływu tych szczepionek na płodność. Tłumaczę, że większym zagrożeniem dla płodności jest trzymanie w kieszeni telefonu, który rozgrzewa jądra. Zamiast obawiać się szczepionek, skupmy się na fast foodach czy elektronice, a nie na szczepionce, którą podajemy kilka razy w życiu.

O co najczęściej pytają rodzice obawiający się szczepień u kilkulatków?

Pierwszym pytaniem jest, czy zaszczepiłbym własne dzieci. Odpowiadam wtedy, że swoich siostrzeńców – dwuletniego Leosia i czteroletniego Jasia – zaszczepiłem już dwoma dawkami. Braliśmy udział w ogólnoświatowym badaniu klinicznym na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Obie dawki chłopcy dostali już w sierpniu.

Pozostało 90% artykułu
Zdrowie
Zespół Trójstronny pochyli się nad płacami lekarzy
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wkrótce standardy prewencji suicydalnej
Zdrowie
Bezpieczeństwo lekowe. Powstała lista kluczowych substancji
Zdrowie
Wszystkie alkohole powinny być traktowane tak samo. Debata
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Zdrowie
Wypadanie włosów u kobiet nasila się z wiekiem. Czy można temu zapobiec?
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje